Philip Morris’in Türkiye Genel Müdürlüğü’ne Filiz Yavuz Diren Atandı

06-Tem-18 16:26 Ekleyen :  
Philip Morris’in Türkiye Genel Müdürlüğü’ne Filiz Yavuz Diren Atandı

Türkiye dâhil 180'i aşkın ülkede ticari faaliyet gösteren dünya devi Philip Morris International'ın Türkiye Genel Müdürlüğü'ne Filiz Yavuz Diren atandı.

Dünyanın önde gelen şirketlerinden Philip Morris’in Türkiye Genel Müdürlüğü’ne Filiz Yavuz Diren atandı. 19 yıldır Philip Morris’in Türkiye bünyesinde çalışan Filiz Yavuz Diren, Türkiye’nin en başarılı iş kadınları arasında gösteriliyordu. Diren’in en önemli projesi ise Türkiye’de Philip Morris’in çalıştığı köylüleri ihracata teşvik etmesiydi.

Filiz Yavuz Diren kimdir?

İTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu Filiz Yavuz Diren ABD’de finans ve yönetim alanlarında MBA eğitimini tamamladı. 1999 yılında Philip Morris/Sabancı’ya finans analisti olarak adım attı. Planlama, Kurumsal İlişkiler ve Satış Departmanları da dahil olmak üzere şirketin çeşitli alanlarında ve kademelerinde yönetici rolleri üstlendi. Philip Morris/Sabancı’da satış ekibinin de ilk kadın direktörü olan Diren, ticari operasyonlarda verimlilik ve etkinlik artışını sağlayarak; büyük çaplı dijital dönüşüme liderlik etti. Diren; bayi e-siparişi, dijital kanallarla iş geliştirme gibi uygulamaları Türkiye genelinde ilk defa hayata geçirdi. Diren, görevi süresince yapay zeka ve gelişmiş veri analizi gibi teknolojileri de şirketle tanıştırdı. Philip Morris/Sabancı’da geleneksel bayi kanalını büyük oranda dijitalleştirerek yeni bir iş modelinin kurulmasına öncülük etti.

Diren; Türk tütününde sürdürülebilirliğin ve verim artışının sağlanması amacıyla Philip Morris International’in dünyadaki ilk Oryantal Tütün Agronomi Merkezi kurulum çalışmalarını yürüttü. Diren, ihracata uygun kalitede ‘oryantal tütün’ yetiştirilmesini amaçlayan Tütün Tarımı ve Kalkınma Programı’nı da hayata geçirdi. Bu projeyle Adıyaman’da 140, Hatay’da 32 olmak üzere 172 köydeki çiftçilerin ihracatçı olmasını sağlandı.