Yeni Mezun İşe Alımlarına Sosyal Bakış Açısı

08-Tem-18 15:59 Ekleyen :  
Yeni Mezun İşe Alımlarına Sosyal Bakış Açısı

Esas Sosyal'in ilk fırsat programı ile yeni mezun üniversiteli gençler iş hayatına sosyal sorumluluk projeleriyle hazırlanıyor.

Her yıl üniversiteden mezun olan onlarca genç iş hayatında kendine yer edinmeye çalışıyor. İstatistiklere göre yeni mezun üniversitelilerin ancak üçte biri okul bittikten sonra 1 yıl içerisinde iş görüşmesine davet ediliyor. Üniversite mezunlarının ortalama 1 yılı bulan iş arama süreçlerinin bu kadar uzun olmasının bir nedeni adayların mezun oldukları okulların şirketlerin insan kaynakları bünyelerinde hedefledikleri okullardan mezun olmamaları veya adayların şirketlerin aradıkları yetkinlik düzeyinde bulunmaması.

Son 15 yılda 100’den fazla üniversitenin açıldığı Türkiye'de, insan kaynakları birimleri ilan açtıkları pozisyonlara çok fazla sayıda başvuru alsalar da bilinen okulların mezunlarına daha fazla öncelik sağlıyorlar. Bunun başlıca nedeni olarak da yeni kurulan üniversitelerin eğitim ve yeterlilik düzeylerinin tam anlamıyla bilinememesi gösteriliyor. Söz konusu bu durum aslında üniversite mezunu gençler arasında bir fırsat eşitsizliği anlamına geliyor.

Gençlere fırsat eşitliği sağlandığında neleri başardıklarını göstermek için yola çıkan Esas Sosyal, yeni mezun adayların maruz kaldıkları bu fırsat eşitsizliğini ortadan kaldırmak ve yeni mezun üniversitelilere sosyal projelerde çalışarak iş hayatı deneyimi kazandırmalarını hedefliyor. 

Kurucular Kurulu Başkanlığı’nı Şevket Sabancı ve ailesinin sosyal yatırımlarını yöneten, Emine Sabancı Kamışlı’nın yaptığı Esas Sosyal, ilk sosyal yatırımını gençlik ve istihdam alanında gerçekleştirerek gençlerin sosyal sorumluluk projelerinde yer almalarına aracılık ediyor.

İlk Fırsat Programı, okuldan işe geçiş sürecindeki boşluğu doldurup gençleri daha donanımlı ve deneyimli hale getirmeyi amaçlarken hem sivil toplum (STK) için kaliteli iş gücü yaratılıyor hem de istihdam edilebilirliği yüksek gençler yetiştirilerek özel sektörün insan kaynağı çeşitlendiriliyor.

Program, devlet üniversitelerinden yeni mezun gençlere, STK’ların iletişim, muhasebe, insan kaynakları, idari işler, satın alma, bilgi teknolojileri ve kaynak/iş geliştirme gibi özel sektörün de fonksiyonel birimlerinde, bir yıl tam zamanlı çalışma fırsatı sunuyor. Ayrıca, İlk Fırsat Akademisi’nde, 200 saatin üzerinde eğitimlerle, iş dünyası için gerekli Dünya Ekonomik Forumu’nun önerdiği 21. yüzyıl Becerileri’ni kazanıyorlar. Esas Sosyal, gençlerin maaş giderlerini STK’lara hibe ediyor; Akademi masraflarını karşılıyor.

Katılımcılarının %97’si program sonrası istihdam ediliyor

2016’dan bu yana 5.500 başvuru arasından yeni mezunlara özel tasarlanmış, potansiyelin değerlendirildiği işe alım süreciyle, 27 üniversiteden 60 gence 21 STK’da işbaşı deneyimi sağlandı. Katılımcıların %83’ü programı tamamladıkları ay iş teklifi aldı.  %97’si programı tamamladıktan sonraki üç ayda farklı sektörlerdeki 27 yerli ve yabancı kurumda işlerine başladı (%56 özel sektör, %44 STK); Binder Seidman International, Boyner, Çelik Motor, EY,  Ferrero, PriceWaterhouseCoopers, Sanko Holding, Trendyol.com ve Topkapı Endüstri gibi şirketlerde çalışıyorlar.

Yetkinlikler ve potansiyel önceliklendirilmeli

İlk Fırsat, yeni mezun istihdamında, kurumların, riski azaltmak adına, okulun ve ortalamanın ağırlıklı değerlendirildiği süreçler yerine yetkinlik/potansiyelin değerlendirildiği, eşit fırsatların verildiği işe alım süreçlerinin uygulanmasını hedefliyor. İK yöneticileriyle görüşerek kapsayıcı bir işe alım sürecinden geçen İlk Fırsat katılımcılarında ölçümlenen sosyal etkiyi anlatıyor. Ülkemizde diplomalı genç işsizliği %30 seviyelerindeyken bu grubun işsizlik oranı %3’e kadar indirilmiş durumda.

İnsan kaynakları birimlerine çağrı

İK yöneticilerini İlk Fırsat katılımcı/mezunlarıyla tanışmaya davet eden Esas Sosyal, şirketlerin insan kaynakları çalışanlarının proje kapsamında oluşan yetenek havuzunu mentorluk yaparak, söyleşiler gerçekleştirerek, mülakatlarda değerlendirerek ve programın kurumsal destekçileri olarak tanıyabilecekleri böylelikle yeni mezun işe alımlarında farklı bir bakış açısı oluşturabileceklerinin altını çiziyor.