Arkadaşına Yaptığı Şaka Yüzünden İşinden Oldu

09-Tem-18 10:49 Ekleyen :  
Arkadaşına Yaptığı Şaka Yüzünden İşinden Oldu

Mesai arkadaşını videoya çekip Facebook'ta yayımlayan çalışan işten çıkartıldı ve hapis cezasına çarptırıldı.

Çorum'daki bir işyerinde mesai arkadaşının uyuduğunu gören çalışan şaka olsun diye ağzına kalem yerleştirdi ve videosunu Facebook üzerinden paylaştı. Kasten yaralamak suçundan 2 bin lira para cezasına çarptırılan çalışan, özel hayatın gizliliğine ihlal suçundan da hapis cezasına mahkum oldu. 

Şaka amaçlı olsa dahi suç

Yargıtaydan konuya ilişkin çekilen videonun şaka amaçlı olsa da suç olduğu açıklaması geldi. Mesai arkadaşını uyurken videoya alan ve Facebook'a yükleyen çalışan şaka yapmaya çalışırken işinden oldu. Arkadaşı uyurken onu gizlice kameraya alan ve daha sonra Facebook'ta yayımlayan çalışana para ve hapis cezası verildi. Videosunun izinsiz bir şekilde çekilmesi üzerine durumun itibarını zedelediğini düşünen çalışan mahkemeye başvurdu. Şakacı çalışan hakkında Çorum 4. Asliye Ceza Mahkemesi'nde kasten yaralama, görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlal, görüntü veya seslerin ifşa edilmesi suretiyle özel hayatın gizliliğini ihlal suçlarından dava açıldı. 

Ceza Mahkemesi duruma ilişkin kararı hızlı bir şekilde açıkladı. Uyuyan çalışanın ağzına yerleştirilen kalemin çalışanın ağzını yaraladığını öne sürerek 'Kasten yaralama' suçundan şakacı çalışana 2 bin lira para cezası verdi. Ayrıca görüntülerin gizlice çekilmiş olmasından dolayı özel hayatın gizliliğini ihlal ettiği gerekçesiyle şakacı çalışan hapis cezasına çarptırıldı. Aldığı cezaların üstüne çalışan Yargıtay'a başvurdu. İncelenen dosyada son kararı Yargıtay 12. Ceza Dairesi belirledi. Suç kastı bulunmadığı belirlenen çalışanın temyiz talebi reddedildi ve mahkeme kararı onaylandı. Duruma dikkat çeken hukukçular ise Türk Ceza Kanunu'nun 134'üncü maddesine göre özel hayata ilişkin görüntüleri ifşa eden kişilerin 2 ile 5 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması gerektiğinin altını çizdi.