Elon Musk Tayland'daki Çocuklara Yardım Edecek

09-Tem-18 11:41 Ekleyen :  
Elon Musk Tayland'daki Çocuklara Yardım Edecek

Elon Musk, Taylan'da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuğa yardım edeceğini ve SpaceX mühendislerinin yardım için yola çıkacağını açıkladı.

Uzay aracı ve roket üreticisi SpaceX firmasının kurucusu, aynı zamanda elektrikli araç üreticisi Tesla'nın CEO'su olan Elon Musk, Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 futbolcu çocuğu ve antrenörlerini kurtarabilmek için yardımda bulunacağını açıkladı. 

Yapacağı yardımı sosyal medya hesabından duyuran Elon Musk, SpaceX mühendislerinin Tayland'a gitmek için hazırlandıklarını ve yola çıkacaklarını söyledi. Musk, mahsur kalan 12 çocuğu ve antrenörlerini kurtarabilmek adına Tayland hükümetine yardım edeceklerini belirtti. 

Twitter'ı aktif olarak kullanan Elon Musk, konuya dair bazı teknik detayları da takipçileriyle paylaşdı. Mağaranın içine hava pompası ve hava akımı sağlayacak boruları sokarak içeridekilerin kurtarılabileceğini öne sürdü. 

Elon Musk, Twitter'da yaptığı paylaşımında bölgeye gitmeden bazı tahminlerin yapılabilmesinin çok zor olduğundan fakat sıkı bir çalışma ile ellerinden gelen yardımları yapacaklarını belirtti. 

23 Haziran'da çıktıkları bir gezide, yaşları 11 ile 16 arasında 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri Tham Luang Nang Non mağarasında girişin sularla kaplanması nedeniyle mahsur kaldı. 9 gün süren arama çalışmalarından sonra bulunan grup, mağarının girişinin yağmur sularından dolayı kapalı olması sebebiyle dışarı çıkartılamadı. Su seviyesinin tahliye edilme çalışmaları devam ederken, kurtarma ekipleri de mağara dışında alternatif çıkış için arazi taraması yapıyor. 

 

Etiketler :