Duplex Çağrı Merkezi Çalışanlarının Yerini Alabilir

09-Tem-18 14:15 Ekleyen :  
Duplex Çağrı Merkezi Çalışanlarının Yerini Alabilir

Google'nin geliştirmiş olduğu yapay zeka teknolojisi Duplex ile birlikte binlerce çağrı merkezi elemanı işsiz kalabilir.

Son dönemde şirketlerin sıklıkla ağırlık verdiği ve büyük yatırımların yapıldığı yapay zeka teknolojisine, teknoloji devlerinden Google'da Duplex'i geliştirerek bir katkıda daha bulundu. Geçtiğimiz aylarda Google'nin sanal asistanı Duplex'in yayınlanan videosu birçok sektörden iş insanın ilgisini çekti. 

Duplex sanal bir asistan ve kullanıcılar için telefon görüşmeleri yapabiliyor. Bu sebeple de çağrı merkezlerinin alanına girmiş durumda. Birçok çağrı merkezi maliyetleri düşürebilmek ve daha sorunsuz görüşmeler yapabilmek için şimdiden Duplex ile çalışmak istiyor. 

İlk anlaşma yolda 

Duplex'in tanıtım videosu yayınlandıktan sonra taraflarca açıklanan bir raporda Google'nin büyük bir sigorta şirketi ile anlaşma yolunda olduğunu belirtildi. Anlaşma yolunda oldukları sigorta şirketi ise çağrı merkezini Duplex ile sürdürmeyi, basit ve anlaşılabilir bir hizmet vermeyi amaçlıyor. 

Henüz çok geniş bir alana yayılmayan ve test aşamasında olan Duplex'in kullanım alanı sadece çağrı merkezleri değil. Duplex'in geri bildirimlere yönelik güncellemelerle birlikte birçok sektörde başarıyla kullanılabileceği bir Google yetkilisi tarafından da belirtildi.  

Çağrı merkezi çalışanları tehlikede

Sanal asistan Duplex, çağrı merkezleri ve farklı sektörlere pazarlanırsa Google'a büyük getiriler sağlayacak. Fakat Duplex Google'a getiri sağlarken çağrı merkezi çalışanlarını tehlikeye sokuyor. 1.2 milyon çağrı merkezi çalışanının işsiz kalabilme ihtimali çalışanları şimdiden tedirgin ediyor. Ayrıca çağrı merkezlerini arayan müşterilerin de robot müşteri temsilcilerinden hizmet almak istememeleri de ayrı bir problem oluşturuyor.

Türkiye'de 100 bine yakın çağrı merkezi çalışanı bulunurken söz konusu sektör turn over oranlarının en yüksek olduğu sektörler arasında yer alıyor.

Etiketler :