Çalışanınıza Asla Söylememeniz Gereken 10 Şey

30-Tem-18 13:52 Ekleyen :  
Çalışanınıza Asla Söylememeniz Gereken 10 Şey

Bir işveren olarak orta yolu bulmak ve herkesi memnun etmek tabi ki kolay değil. Fakat bazı sözler asla söylenmemeli, saklı kalmalı. İşte çalışanınıza asla söylememeniz gereken 10 şey;

Herkesin farklı bir şey istediği ve taleplerin karşılanmasının çok zor olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Özellikle iş dünyasında çalışan verimliliğini artırabilmek ve taleplerin karşılanabilir olmasını sağlamak adına birçok yenilik yapılıyor. Bir işveren olmanın yükünü omuzlarınızda taşıyorsunuz. 

Değerli çalışanlarınızı her daim mutlu etmek tabi ki istiyorsunuz fakat yoğun iş hayatında bu malesef mümkün olmuyor. Üstelik kimi zaman mutlu etmek bir yana söylediğimiz bazı şeyler yüzünden kalp bile kırabiliyorsunuz. 

Kalp kırmak telafisi mümkün olan bir durum, kırmamakta fayda var tabi, fakat bazı sözler var ki bir işverenin çalışanına asla söylememesi gereken veya söylediği halde asla telafisi mümkün olmayan... Halden anlayan bizler, hali yaşayan veya muhtemel yaşayabilecek olanları düşündük ve sizler için çalışanınıza asla söylememeniz gereken sözleri derledik.

İşte çalışanınıza asla söylememeniz gereken 10 şey

1. Bir çalışanınızın işte problem yaşadığını başka çalışanınıza söylemeyin

Eğer bir çalışanın başka bir çalışana akıl hocalığı yapmasını istiyorsanız, size o konuda yardım etmeleri için onlara sorun. Lafa "İki ay geçti, Ali hala bu işi halledemiyor. Bu konuda sorun yaşadığı belli ve yapabileceğinden emin değilim. Yardım eder misin?" ile başlamayın. Bu Ali'ye yardım etmesini istediğiniz çalışanınız için çok büyük bir yük olacaktır. Aynı zamanda bu tarz bir diyalogtan sonra Ali'nin sorunları farklı çalışanlar tarafından yakın takibe de alınabilir. (Lütfen Ali'ler üstüne alınmasın)

2. Bir çalışanınızın maaşını başka bir çalışan ile paylaşmayın

"Benim bu kadar iş yüküm varken o benden daha fazla mı maaş alıyor?"

"Daha işe yeni girmesine rağmen bu maaş sizce de çok değil mi?"

Gibi diyaloglara girmemek için çalışan maaşlarını mutlaka gizli tutun. 

3. İş arayış sürecinizden çalışanlarınıza bahsetmeyin

"İşverenim bu buralara gelmeden önce bir çok iş değiştirmiş, yoksa iş hayatında başarılı olmanın sırrı..?"

4. İş yerinde anlaştığınız/anlaşamadığınız kişileri çalışanlarınızla paylaşmayın

Bırakın çalışanlarınız kendi tahminlerini yürütsünler, siz onlar hakkında konuşmayın. Bu şekilde hem dedikodu yapmamış hem de profesyonel görünmüş olursunuz.

5. Ne kadar yükselmek istediğiniz hakkında konuşmalardan kaçının

Sizin ne kadar maaş aldığınız ya da almak istediğiniz bilgisini çalışanlarınızla paylaşmanıza gerek yok. Bu durum memnuniyetsiz görünmenize sebep olabilir.

6. Ne kadar güvenirseniz güvenin şirket hakkındaki gizli bilgileri çalışanlarınızla paylaşmayın

Gizli olan gizli kalmalıdır, hele de bu şirketle alakalı bir bilgiyse. Sonuçta yarın bir gün rakip firmada çalışıp çalışmayacağından asla emin olamazsınız.

7. Bir çalışanınızla başka bir çalışanınız hakkında konuşmayın

Takımınızdan her hangi birinin bu konuda güvenini sarsarsanız, o işte çalışmaya devam etmenizin neredeyse imkanı yoktur. Siz böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsunuz evet ama bu konuda çalışanlarınız da en az sizin kadar hassas, unutmayın. 

8. Takımınızla mutlu değilseniz bunu onlarla paylaşmayın

Eğer bunu çalışanlarınıza söylerseniz, bir sonraki adımda sizin söylediğiniz hiç bir şeyi dinlememeye ve size saygı duymamaya başlarlar. Eğer bir lider olarak takımınızla mutlu değliseniz, bunu onlara söylemek yerine daha yumuşak şekilde çözebilirsiniz. 

9. İşinizi sevmiyorsanız, çalışanlarınızın bunu bilmesine gerek yok

İşini sevmeyen bir liderin takıma öncülük etmesi zordur. Fakat daha zor olanı ise bu durumu bilen bir takımı idare etmektir. İş sizin, işten ayrılmadınız ve ayrılmayı düşünmüyorsunuz. O zaman çalışanlarınızın bu durumdan haberdar olmasına gerek yok. 

10. Şirketin sizi ne kadar yıprattığından bahsetmeyin

Herkes kendi baş ağrısı ile uğraşırken, takım liderlerinin yıprandığını görmek sizi profesyonellikten uzaklaştıracaktır. Yönetici olmak, takımın desteği olmadan da radikal değişiklikler yapabilmek anlamına geldiği için malesef bu durum da sizin çözmeniz gereken bir mesele haline geliyor.