PepsiCo CEO'su Görevinden Ayrılıyor

06-Ağu-18 17:02 Ekleyen :  
PepsiCo CEO'su Görevinden Ayrılıyor

12 yıldır PepsiCo'da CEO olarak görev yapan Indra Nooyi görevinden ayrılacağını açıkladı.

Dünyanın en güçlü kadınları arasında gösterilen ve 12 yıldır PepsiCo'da CEO olarak görev alan Indra Nooyi görevinden ayrılacağını açıkladı. Ekim ayından itibaren PepsiCo yöneticiliğini bırakacak olan Indra Nooyi görevini Ramon Laguarta'ya devredecek. 

Görev alacak yeni CEO Ramon Laguarta 53 yıllık PepsiCo tarihinin 6. CEO'su olacak. Laguarta, 22 yıl önce lolipop markası Chupa Chups'ta çalıştı ve 22 yıl sonra Pepsi'ye transfer olunca Pepsi'nin Avrupa ve Sahra Altı Afrika bölümünün başında görev aldı.  

Pepsi'nin ilk yurt dışı doğumlu ve ilk kadın CEO'su olan Indra Nooyi ise 2019 yılının ilk aylarına kadar yönetim kurulundaki başkanlık görevine devam edecek. Indra Nooyi'nin Pepsi bünyesine katıldığı 2006 yılında şirketin geliri 35 milyar dolardı ve Nooyi'nin görev süresi içerisinde gelir 63 milyar dolara çıkarak rekor kırdı. 

Taze bir lider gerekiyor

Görevinden ayrılacağını açıklayan Nooyi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada CEO olarak harika bir dönem geçirdiğini fakat bir süre sonra şirketin liderliğinin başka bir kişiye devredilmesi gerektiğini anladığını belirtti. Indra Nooyi, şirket yöneticisi olmanın sağlam ayaklar gerektirdiğini ve kendisini bir bayrak yarışında gibi hissettiğini, bu sebeple de kendisinden daha açık gözlü ve taze bir liderin görevi üstlenmesi gerektiğinin altını çizdi.