Yeni Ekonomik Model Açıklamasına İş Dünyasından Tepkiler

10-Ağu-18 19:18 Ekleyen :  
Yeni Ekonomik Model Açıklamasına İş Dünyasından Tepkiler

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın bugün açıkladığı 'yeni ekonomi modeli' ardından iş dünyasından ilk tepkiler geldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 10 Ağustos 2018 Cuma günü iş dünyasından üst düzey isimlerin de katıldığı geniş bir toplantı ile ekonomideki yol haritasını açıkladı. İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen toplantıya İstanbul Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odası başta olmak üzere birçok oda ve birlik başkanı, banka genel müdürleri, sektör temsilcileri ve aralarında önde gelen holdinglerin yönetim kurulu başkanları da katıldı.

Yeni ekonomi modeli toplantısında Berat Albayrak'ın açıklamalarını dinleyen İş Dünyası'nın Liderleri'nden önemli açıklamalar geldi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün açıkladığı Yeni Ekonomi Modeli hakkında Bloomberg HT televizyonuna açıklama yaptı. Sabancı şunları söyledi, “Orta Vadeli Program çıktığında hepimiz daha ayrıntılı bilgiye sahip olacağız. Bakanımızın Enerji Bakanlığı’nı da bildiğimiz için. Söylenenlerin harfiyen yapılacağına inancımız tamdır.”

Dövizdeki hareketliliği değerlendiren Finansal Kurumlar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cantekin de “Şu anda gelinen gerek faiz gerek kurlardaki seviye asla ülkemizin makroekonomik realitelerini yansıtmadığı bir gerçek. Dolayısıyla bunu makroekonomik değerlerle açıklamak imkansız. Ülkemizin makroekonomik seviyelerinde şu aşamada herhangi bir şekilde gerek kurda gerekse faizde bu seviyelerde volatilite gerektiren herhangi bir bozulma olmadığına inanıyorum. Sağlam bir bankacılık sistemimiz var. Genel bütçe dengemiz oldukça iyi gidiyor." şeklinde konuştu.

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç ise, Albayrak’ın açıklamasını, “Bugün yapılan açıklamaların çok önemli ve değerli olduğunu düşünüyoruz. Kısa bir süre orta vadeli plan da açıklandıktan sonra piyasanın çok daha istikrarlı bir sürece gireceğinin beklentisi içerisindeyiz” şeklinde değerlendirdi.

Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar da Bakan Albayrak'ın konuşmalarının piyasalar tarafından olumlu değerlendirilmesi beklediklerini ifade etti.