Güvenlik Kamerasına O Hareketi Yapmak İşten Atılma Sebebi

11-Mar-19 15:45 Ekleyen :  
Güvenlik Kamerasına O Hareketi Yapmak İşten Atılma Sebebi

Yargıtay, iş yerindeki güvenlik kamerasına küfür manasına gelen el hareketi yapmayı haklı fesih nedeni saydı. Kararda, hareketin doğrudan işverene hakaret olduğu vurgulandı.

İstanbul'da bir fabrikada çalışan D.H. iş yerinde bulunan kameraya bakarak küfürlü el hareketi yaptı. İşveren de, kamera görüntülerine dayanarak 3 yıllık çalışanı olan D.H.'yi tazminatsız bir şekilde işten attı. D.H., işverenini mahkemeye vererek tazminat talep etti. Yerel mahkeme işçilik alacaklarının ödenmesi yönünde karar verdi. Bunun üzerine işveren davayı temyize götürdü.

YARGITAY İŞVERENİ HAKLI BULDU

Davanın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Karara göre Yargıtay, dosyadaki belge ve bilgilerden, güvenlik kamerası kayıtlarından; davacı işçinin, iş yeri güvenlik kamerasına yönelerek sinkaf anlamına gelen el hareketi yaptığının sabit olduğunu ve bu hareketin doğrudan doğruya işverene hakaret niteliğinde olduğunu belirterek işvereni haklı buldu.

HAKLI FESİH NEDENİ

Yerel Mahkeme'nin verdiği kararı bozan Yargıtay, iş yerlerinde bulunan güvenlik kameralarına yönelerek sinkaf anlamına gelen el hareketi yapan çalışanın yaptığı hareket nedeniyle işten haklı fesih yapılarak atılmasının doğru olduğuna hükmetti. D.H.'nin bu hareketinin doğrudan "işverene hakaret" olarak yorumlanması gerektiğini belirten Yargıtay'ın bozma kararı sonrası, güvenlik kameralarına yönelik yapılacak hareketlere çalışanların daha dikkatli olması gerekecek.

Etiketler :