SunExpress Kadınlar Gününde Uçuş Ekibini Kadınlardan Oluşturdu

13-Mar-19 12:39 Ekleyen :  
SunExpress Kadınlar Gününde Uçuş Ekibini Kadınlardan Oluşturdu

SunExpress'te, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla hem pilotlar hem de kabin ekibinin tamamı kadın personelden oluşan bir uçuş gerçekleşti.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde anlamlı bir yolculuk gerçekleşti. Türk Hava Yolları’nın ve Lufthansa’nın ortak iştiraki SunExpress'in 8 Mart tarihli Antalya Berlin uçuşunda tüm uçuş ekibi sadece kadınlardan oluştu.

Kaptan Pilot Alev Hottin, İkinci Pilot Ayşegül Uzun ile kabin ekibi Serap Morel, Nuray Ergüner Aktaş, Esra Karakuzu, Emine Önler ve Hanzade Karasin, Antalya'dan saat 11.00'de Almanya'nın başkenti Berlin'in Tegel Havalimanı'na Alman turistlerin bulunduğu uçağı uçurdu. Kaptan pilot Alev Hottin, şirketin 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla bütün ekibi kadınlardan seçerek güzel bir jest yaptığını belirtti. Hottin, daha önce de çok kez kadın kadına uçuş gerçekleştirdiklerini, bugüne özel planlanan bu uçuşun ayrı bir zevk ve güzel bir duygu olduğunu söyledi.

PİLOTLUK MESLEĞİNDE 30 YIL

SunExpress Havayolları'nda 18 yıldır uçtuğunu, havacılıkta ise 30'uncu yılında olduğunu belirten Alev Hottin, “13 yıldır da sorumlu kaptan pilot olarak uçuyorum. Aslında pilotluğun cinsiyeti yok ama bunu kadın olarak yapmak birçok açıdan erkek meslektaşlarımıza göre biraz daha zor. Çünkü biz anneyiz, ev kadınıyız aynı zamanda. İşimizi yapıyoruz, onlar kadar mesai yapıyoruz, ekstra fazla yüklerimiz de var ama bu işi çok iyi yaptığımıza inanıyorum. Çünkü 30 yıl boyunca hiç aksini gerektirecek bir durumla karşılaşmadım" dedi.

Uçuşun ikinci pilotu Ayşegül Uzun, yaklaşık 5, 5 yıldır kokpitte olduğunu belirterek, “Çok mutluyum. Eşim de kaptan pilot olarak uçuyor. Aynı işi yaptığımız için şanslıyım. Beni çok iyi anlayan bir eşim var. 1,5 yaşında oğlum var. Onunla beraber bu işin zorluğu biraz daha arttı. Çünkü anne olmak ve zor şartlarda çalışmak kolay değil. Ama işinizi sevdiğiniz zaman şartların hiç önemi kalmıyor. Ben de havada olmayı çok seviyorum. Pilotluk kadınlar için çok güzel bir meslek. Kadınlarımız, kızlarımız kendilerini geliştirip cesaretli olabilirlerse zaten her işi yapabileceklerine inanıyorum. Pilotluk da size çok şey katıyor. Bu meslekte kadın, erkek eşit bana göre" dedi.

Kadınlar Günü özel uçuşunun kabin amiri Serap Morel, kadın kadına uçmanın çok büyük gurur ve onur verici olduğunu söyledi.

 

Etiketler :