Volkswagen 7 Bin Personelini İşten Çıkaracak

13-Mar-19 15:19 Ekleyen :  
Volkswagen 7 Bin Personelini İşten Çıkaracak

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan Volkswagen, 2023 yılına kadar Almanya'daki üretim tesislerinde çalışan 7 bin personelini işten çıkaracağını duyurdu.

Üretim tesislerine yaptığı teknolojik yatırımlar sayesinde insan emeğine daha az ihtiyaç duyacağını açıklayan Volkswagen, 7 bin çalışanını 2023 yılına kadar planlı bir şekilde işten çıkaracağını açıkladı.

İşten çıkarılacak personellerin tamamının Almanya’daki üretim tesislerinde çalışan işçiler olacağı bildirildi. Açıklamada Hannover’daki fabrikalardan 4 bin işçinin, Emmen’deki fabrikalardan ise 3 bin işçinin çıkarılacağı belirtildi. Ayrıca emekli olan çalışanların yerine yeni elemanların istihdam edilmeyeceği belirtildi.

Ayrıca firmanın yaptığı açıklamada dijital çağa geçişi hızlandırmak için, 4 yıl içinde 19 milyar avroluk yatırım yapacağı belirtildi. Yatırımların tamamının şirketin kendi öz kaynaklarından sağlanacağı ifade edildi.

Volkswagen'in bu yatırımlar sayesinde malzeme maliyetlerini düşürmeyi, fabrikalardaki üretkenliği artırmayı ve gelirlerini yükseltmeyi planladığı kaydedildi.

Açıklamada, genel giderlerin ve idari personel gereksinimlerinin yüzde 15 azaltılacağına işaret edilerek, idari süreçlerin dijitalleştirilmesi için bilgi işlem sistemlerine 4,6 milyar avro yatırım yapılacağı bildirildi.

Açıklamada, elektronik ve yazılım gibi alanlarda ise 2 bin civarında yeni istihdam sağlanacağı bildirildi.