En Çok İşe Alımı Hangi Sektörler Yapıyor?

07-Oca-16 10:37 Ekleyen :  
En Çok İşe Alımı Hangi Sektörler Yapıyor?

İş ve insan kaynakları sitesi Yenibiris.com, yapılan başvurular ve yayınlanan ilanlar doğrultusunda hazırladığı 2015 İstihdam Raporu’nu açıkladı.

Yenibiris.com'un 2015 İstihdam Raporu’na göre, 2014 yılında en çok ilan veren sektör Yapı - İnşaat iken, 2015'te yerini Turizm-Otelcilik sektörüne bıraktı. Daha önceki yıllarda ilk 10 sektör arasında yer almayan bilişim sektörü geçtiğimiz yıl en fazla iş ilanı yayınlayan 8. sektör oldu.

2015 yılında, önceki yılın iş ilanlarına göre durgunluk yaşanmasına rağmen son 4 ayda hızlanma göstererek iş ilanları yüzde 30 civarında arttı. Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek, 2016’nın işe alımlar açısından daha hareketli geçeceğine inandıklarını belirterek, "Yılın sonlarına doğru ilanlarda artış olması da bunun göstergesi. Yılın her döneminde hareketliliğini koruyan satış, en çok alım yapılan iş alanı olmaya devam edecek gibi görünüyor. Nitelikli çalışan sayısının yetersiz olduğu dijital pazarlama, mobil yazılım gibi teknik pozisyonların da önemi daha da artacaktır.” açıklamalarında bulundu.

2015'te şirketlerin en çok aradığı eleman, Satış Temsilcisi oldu. Satış Temsilcisini takiben Muhasebe Elemanı ve İngilizce Öğretmeni sırasını aldı. İlanlarda en çok aranan kriter ise iki yıllık deneyim oldu.

İş ilanlarına yapılan başvurular 2015’te %17 oranında artarken, iş arayanlar arasında en popüler sektör Bankacılık - Finans oldu.

En popüler pozisyon olan Gişe Elemanı pozisyonuna ise toplamda yaklaşık 2 milyon kişi başvuru yaptı. Gişe elemanından sonra en çok iş başvurusu alan pozisyon Satış Temsilcisi ve Öğretmenlik oldu.

İş arayanlar başvuru yapmak için en çok Salı ve Çarşamba günlerini tercih ederken, 14.00 ve 15.00 saat aralığını kullandı. En fazla iş başvurusu ise Mart ve Nisan aylarında yapıldı.

Yenibiris.com anketlerine göre ise bir işte çalışmayı sürdürürken yeni bir iş arama nedenlerini açıklayan çalışanlar “düşük ve adaletsiz ücret” sebebini sundu.

Kaynak: isyasami.yenibiris.com

Etiketler :