Arşiv

2024 İK Trendleri Neler? Yılın İK Gündemi

2024 yılında insan kaynaklarının gündeminde olacak konu başlıkları ve trendler hangileri?

Pandemi ile başlayan ve tüm dünyada insan hayatını, çalışma hayatını, iş yapış şekillerini doğrudan etkileyen zorlu bir süreci geride bırakarak karşıladığımız 2024 yılında, iş dünyası ve insan kaynaklarını zorlu bir ajanda bekliyor. Tüm dünyada devam eden dalgalı ekonomik konjonktür; savaşlar, ülkeler arası ilişkiler, ticareti, finansı, parayı ve tabiki iş hayatını da doğrudan ilgilendiriyor.

Dünyanın gündemi artık eskisine göre çok daha hızlı değişiyor. Dolayısıyla küresel bazda insanlar ve kurumlar bu değişime her zamankinden çok daha hızlı uyum sağlamak zorunda kalıyor. Peki Türkiye’de ve globalde iş hayatının 2024 yılından beklentileri neler? 2024 yılının İK trendleri neler olacak?

2024 İK Trendleri

 

Yetenek Savaşları

Geride bıraktığımız dönemde iş dünyasının en büyük sorunlarından biri kuşkusuz yetenek temini idi. İşgücü krizi şirketler bir tarafa, pek çok ülkenin bile göçmen politikalarına yön vermesine sebep oldu. Özellikle pandemi sonrası küresel bazda yaşanan ekonomik dalgalanmalar, bireyleri çalışma hayatından soğuttu. Bu duruma sosyal medya trendleri de eklenince mevcut çalışanları içeride motive etmek, dışarıda ise yeni yeteneklere erişmek git gide zorlaştı. 2024 yılının temel konularından biri alternatif çalışma yöntemleri, koşulları ve esneklikler sunarak yeteneğe daha hızlı ulaşmak olacak.

Ofise Dönüş

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren evden çalışma kavramı pek çok şirket için ilk etapta çok cazip görünse de zamanla popülaritesini yitirdi. Yapılan araştırmalarına göre halen şirketlerin en az %48’i hibrit çalışma modelinde devam etse de, Global anlamda pek çok şirketin yeniden tam zamanlı ofise dönüşü gündemlerine almış olduğu biliniyor. Öte yandan şirketlerin bu dönemde çalışanlarına verdikleri uzaktan çalışma vaatlerinden nasıl bir iletişim kurarak vazgeçecekleri ve çalışanların motivasyonlarını bozmadan bu geçişi nasıl sağlayacakları da kritik bir konu. Zira özellikle evli ve çocuklu çalışanlar için önemli avantajlar sağlayan uzaktan çalışma sisteminden tekrar tam zamanlı ofise dönüş aşamasında çalışanların bu duruma hemen uyum sağlayamayabilecekleri bir gerçek. Bu durumda şirketlerin ofise tam zamanlı dönüş için iyi bir iç iletişim politikası oluşturmayı gündemlerine alması gerekiyor.

Yapay Zeka 

Son dönemin en önemli konuların biri olan yapay zeka 2023 yılında gerçekleşen pek çok konferans ve etkinliğin gündem maddelerinden biriydi. Sürecin henüz çok başında olunmasına rağmen yapay zekanın şimdiden bazı meslek kolları için bu haliyle bile işleri oldukça kolaylaştırdığı bir gerçek. 2024’te şirketlerin iş süreçlerine yapay zeka teknolojilerini entegre etmeleri ve bu doğrultuda çalışanları kendi iş kollarında yapay zekayı anlama ve doğru kullanma eğitimlerini sıklaştırmaları bekleniyor. Bu eğitimler arasında yapay zeka üzerinden sunum, rapor, analiz hazırlama gibi konular öncelikli olarak yer alıyor.

Enflasyon ve ücret artışları

Küresel bazda yaşanan ekonomik dalgalanmaların en önemli sonuçlarından biri de ücret dengelerindeki değişimler oldu. Küresel enflasyon nedeniyle ücretli çalışanların alım güçlerinde son 5 seneye kıyasla yaşanan ciddi düşüş, çalışanları negatif yönde etkiledi. 2021 yılından 2023 yılına yaklaşık 5 kat artan asgari ücret karşısında şirketlerde en üstten en alta kadar ciddi bir ücret krizi yaşandı. 2024 yılının, şirketlerin son 2 yılda beklenmedik şekilde sert dalgalanan ücret seviyelerinde dengeleme politikaları geliştireceği bir yıl olması bekleniyor.

Yaratıcı yan haklar

2024 yılında insan kaynakları birimlerinin en önemli gündemlerinden biri de bozulan ücret dengelerini düzenlemek ve çalışanları enflasyonun etkilerinden korumak üzere yeni yan haklar stratejileri geliştirmek olacak. Performansa dayalı bazı ekstra olanakların standart hale gelmesi, temel ihtiyaçlara yönelik desteklerin arttırılması bu yönde alınabilecek en temel aksiyonlar olacak gibi görünüyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu