Arşiv

AB Aşı Pasaportu İçin Düğmeye Bastı

Çok tartışılan aşı pasaportu uygulaması için Avrupa Birliği harekete geçti. AB Zirvesi'nde liderler aşı pasaportuna onay verdi.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde aşı pasaportu uygulaması başlıyor. Çok tartışılan aşı pasaportu konusunda AB Zirvesi’nde liderler onay verdi. AB ülkeleri arasında aşı pasaportu uygulaması başlatıldı.

AB Dijital Kovid-19 Sertifikası olarak adlandırılan uygulamanın 1 Temmuz’dan itibaren kullanılması planlanıyor.
Zirve sonrası Belçika’nın başkenti Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen bu hafta sonuna kadar 300 milyondan fazla doz aşının yapılacağını ve önümüzdeki ay bu sayının 400 milyona çıkacağını duyurdu.

Euronews Türkçe’nin haberine göre; Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel de “Gittikçe AB çapında özgürce hareket edebilme ehliyetine kavuşacağız” diye konuştu.

Aşı pasaportu nedir

AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu geçtiğimiz hafta haziran ortasından itibaren bir çeşit Kovid aşı sertifikasının yürürlüğe girmesi üzerinde anlaşmıştı.

Von der Leyen teknolojik sebeplerden ötürü ertelenen uygulamanın altyapısının 1 Haziran itibarıyla hazır olacağını söyleyerek konuya Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla açıklık getirdi.

AB geçtiğimiz günlerde AB onaylı iki doz aşı yaptıran üçüncü ülke vatandaşlarının girişine izin veren uygulamayı kabul etmişti. Bu iki girişim sayesinde AB’de bu yılki turizm sezonunun canlandırılması amaçlanıyor.

Yunanistan, İspanya ve Hırvatistan gibi ekonomileri büyük ölçüde turizm gelirine dayalı olan AB üyelerinin bu uygulama konusunda hayli istekli olduğu bildiriliyor.

AB Kovid Dijital Sertifikası, sahip olan kişinin aşı durumunu veya Kovid-19 enfeksiyonu geçirdiği ya da Kovid-19 testinin sonucunu gösterecek.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu