Arşiv

Apple Çalışanları Uğradıkları Ayrımcılık ve Tacizleri Anlatmaya Başladı

İşyerinde ayrımcılığa ve tacize uğramış Apple çalışanları bir platform oluşturarak maruz kaldıkları olayları anlattılar.

Dünya’nın en çok bilinen markalarından Apple’ın çalışanlarının anlattıkları olay oldu. Apple Kadın Mühendislik Programı yöneticisi Ashley Gjøvik, öncesinde tweet atarak konu hakkında endişelerini anlatmıştı. Bunun üstüne Gjøvik yöneticiler tarafından idari izne çıkarılmıştı.

 

Ashley Gjøvik’in tweetlerinden sonra ise kimliğini gizleyen 8 Apple çalışanı, “Apple Too” isimli bir platform üzerinden detaylarıyla yaşadıklarını anlattı. Yaşananlar arasında cinsel taciz, güvenli olmayan çalışma koşulları, ırkçılık, ve cinsiyetçilik olmasından dolayı Apple Too girişimi Apple’a büyük bir tepki oluşmasına neden oldu.

Yaşananlar ve iddialar hakkında sessizliğini koruyan Apple üst düzey yöneticilerinin ise “hesap vermekten kaçtıkları” iddia edildi. İddiaların mümkünlüğü ve doğruları ise eski Apple çalışanları tarafından onaylandı.

Bu tür olaylar nedeniyle 2018 yılında işten ayrılan Timnit Gebru ise “Apple’ın yaptıklarıyla yüzleşmesi gerektiğini” söyleyerek Apple çalışanlarının sesinin duyulmasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Yıllardır Apple’ın CEO’luğunu yapan Tim Cook ise konu hakkındaki sessizliğini koruyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu