Arşiv

Birden Fazla Sendikaya Üyelik Mümkün mü?

Çalışanların sendikaya üyelikleri konusunda merak edilen en önemli sorulardan biri de "Birden fazla sendikaya üye olunur mu?"

Çalışanların sendikal özgürlüklerinin yanı sıra bazı kısıtlamalar mevcut. Bu konuda çok merak edilen soruların başında “Birden fazla sendikaya üye olunur mu?” geliyor.

Yasalara göre çalışanların istediği sendikaya üye olması ve üyelikten ayrılması serbesttir. Sendikaya üye olmak veya üyelikten ayrılmak engellenemez. Kimse sendikaya üye olmaya veya üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.

Sendikal haklar ve özgürlükler konusunda Anayasanın 51. maddesi dikkate alınır. O madde de şöyle der: “Çalışanlar ve işverenler, üyelerinin çalışma ilişkilerinde, ekonomik ve sosyal hak ve menfaatlerini korumak ve geliştirmek için önceden izin almaksızın sendikalar ve üst kuruluşlar kurma, bunlara serbestçe üye olma ve üyelikten serbestçe çekilme haklarına sahiptir. Hiç kimse bir sendikaya üye olmaya ya da üyelikten ayrılmaya zorlanamaz.”

Anasayal güvenceye kavuşturulan bu ilke kapsamında 4688 sayılı Kanunun 14. maddesinde, “Sendikalara üye olmak serbesttir. Kamu görevlileri çalıştıkları işyerinin girdiği hizmet kolunda kurulu bir sendikaya üye olabilirler.
Ancak birden çok sendikaya üye olunamaz. Birden çok sendikaya üyelik halinde sonraki üyelikler geçersizdir.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin İş Dünyası İnsan Kaynakları Haber İçerik Platformu

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu