Arşiv

Canon’dan Çalışanlarına ‘gülümseme’ Zorunluluğu

Canon, yapay zeka teknolojisi kullanarak gülümsemeyen çalışanları ofise almayacak.

Canon’un Çin’deki ofisinde uygulanmaya başlanan yeni uygulama tartışmalara sebep oldu. Şirket, geliştirilen yapay zeka teknolojisi sayesinde gülümsemeyen çalışanlarını artık ofise almayacağını açıkladı. Söz konusu uygulamanın, insan kaynakları tarafında daha verimli ve pozitif bir iş ortamı oluşturmak amacıyla yapıldığı belirtildi.

Şirketin Pekin’deki ofisinde pilot olarak uygulanamaya başlanan uygulama kapsamında çalışanların toplantı odaları ve şirkete giriş çıkışlarında kameralara gülümsemeleri zorunlu kılınıyor.

Şirketin her ne kadar bu kamera sistemini çalışan bağlılığı kapsamında çalışanların mutlu olmasını sağlamak ve ofiste pozitif bir ortam oluşturmak amacı ile kurduğu ifade edilse de bazı çalışanlar bu durumdan hiç memnun değil.

canon gulumseme 2

Konuyla ilgili konuşan şirket yetkilisi “Genelde çalışanlar gülümsemekten utanıyor. Fakat iş yerinde gülümsemeye alışınca, bu sisteme gerek kalmadan gülümsemeye devam edilebiliyor. Sistem de bu noktada oldukça olumlu ve canlı bir atmosfer yarattı” ifadelerini kullandı.  

Çinli şirketlerin, yapay zeka ve algoritmaların yardımı ile çalışanlarını rahatsız edici derecede gözlemlediğine dair birçok iddia ortaya çıkmaya başladı. İddialara göre Çinli şirketler, çalışanlarının üretkenliklerini ölçmek için bilgisayarlarında hangi programları kullandıklarını, öğle tatilinde ne kadar kaldıklarını veya mobil uygulamalar kullanarak ofis dışındaki hareketlerini bile takip ediyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu