Arşiv

Esas Sosyal İngilizce Fırsatım Programı ile Gençlerin İstihdamına Tam Destek

Esas Sosyal’in yeni programı “İngilizce Fırsatım” basın toplantısıyla tanıtıldı.

Esas Holding’in sosyal yatırım birimi olan Esas Sosyal’in gençlere fırsat eşitliği sağlamak için geliştirdiği yeni programı “İngilizce Fırsatım” programı düzenlenen basın toplantısıyla iş dünyasına tanıtıldı.

Toplantıda, işverenler tarafından daha az bilinen devlet üniversitelerinden mezun gençlerin işe geçişlerinde en çok eksikliğini hissettikleri konulardan birinin İngilizce eğitimi olduğu ve bu program ile gençlerin yabancı dillerini geliştirmelerine destek olmanın ve okuldan işe geçiş süreçlerini kolaylaştırmanın hedeflendiği belirtildi.  Programın Hayırlı Sabancı’nın destekleri ile hayata geçtiği vurgulandı.

İngilizce Fırsatım Programı nedir?

İngilizce Fırsatım Programında katılımcıların, programa kabul edildikten sonra 12 ay süresince 3 kur online Berlitz İngilizce eğitimi alarak en az orta seviyede yabancı dil ile mezun olmaları hedefleniyor. İngilizce Fırsatım Programı, bir dil programı olmanın ötesinde öğrencilere okuldan işe geçiş süreçlerini kolaylaştıracak eğitimler ve İngilizce CV hazırlama, bire bir İngilizce mülakat koçluğu gibi deneyimler sunan kompakt bir kişisel gelişim programı olma özelliği de taşıyor.

Programa kimler başvuru yapabiliyor?

İngilizce Fırsatım Programı’na başvuruda bulunacak adayların

• T.C. vatandaşı olması,

• Türkiye’de eğitim veren devlet üniversitelerinde okuması,

• Üniversitelerin 3. sınıf öğrencisi ve beklenen mezuniyet yılının 2022 olması,

• Genel not ortalamanın 4 üzerinden en az 2,50 olması

• 3 taneden fazla başarısız dersinin bulunmaması,

• 3 kur boyunca, yaklaşık 12 ay, haftada 2 gün/4,5 saat online Berlitz İngilizce derslerine katılabilecek durumda olması (Hafta içi: 18.30-20.45, Hafta sonu: 11.00-13.15 veya 14:00-16:15) bekleniyor.

Esas Sosyal İngilizce Fırsatım Programı’na başvurular, 22 Aralık 2020-15 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacak. Başvuruların değerlendirmesi ve online oryantasyon sonrasında ilk kurun 15 Mart haftasında başlaması planlanıyor. Toplam 3 kurdan oluşacak Program Mart 2022’de tamamlanacak.

Esas Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emine Sabancı Kamışlı, “Esas Holding olarak 5 ana faaliyet alanında hizmet veriyoruz. Bu alanlardan biri sosyal yatırım. Esas Sosyal ile sosyal yatırımlar yaparak ekonomik değeri ve topluma geri dönüşü ölçülebilir etkiler yaratmayı hedefliyor ve Esas Sosyal’i işimizin önemli bir parçası olarak görüyoruz. Sürdürülebilir sosyal yatırımlar yaparak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunma hedefiyle çıktığımız bu yolda, ilk yatırım alanımız olarak “gençler ve istihdam”ı seçtik. dedi.

Emine Sabancı Kamışlı programla ilgili sözlerine şöyle devam etti; gençlere kulak kabarttığımızda gördük ki; sadece istihdam sürecinde değil, üniversite eğitiminde de fırsat eşitsizliği var. Gençlerin eğitimleri sırasında iyi bir İngilizce eğitimi alamamaları da işe girişlerinde bir engel olarak karşılarına çıkıyor. Nitekim Türkiye, EF (Education First) tarafından 2019 yılında 100 ülkede yapılan İngilizce Yeterlilik Araştırması’nda 79. sırada ve ‘Çok az yetkin’ sınıfında yer aldı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde yayınlanan, sponsorluğunu üstlendiğimiz GYİAD’ın Türkiye’de Genç İş Piyasası Ve Geleceğine Bakış Araştırması’nda üniversite mezunu katılımcıların yaklaşık 3’te1’lik oranının yabancı dil bilmediği ya da çok az bildiği sonucuna ulaşıldı. Diğer yandan katılımcıların %35,3’lük çoğunluğu dil becerisini «orta derecede» olarak tanımladı.

Bugün, eğitime ve yabancı dile çok önem veren değerli annem Hayırlı Sabancı’nın Desteği ile İngilizce Fırsatım Programı’nı geliştirdik. İlk yıl 150 gencimize destek olmayı hedefliyoruz. Programın yönetiminde, eğitim finansman platformu olan E-Bursum’dan, İngilizce eğitimde ise Berlitz Dil Okulları’ndan hizmet alıyoruz. Mezunlara okuldan işe geçiş sürecinde destek olmak üzere geliştirdiğimiz İlk Fırsat Programı ile gençlik ve istihdam sorununa çözüm sağlamaya çalışıyoruz. Yeni başlayacağımız İngilizce Fırsatım Programı sayesinde gençleri mezun olmadan destekleyip, sorunun damarlarına inmeyi hedefliyoruz” dedi.

Gençlerin İş Hayatına İlk Adımı Konuşuldu

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu