Hayallerdeki İşin Tanımı Değişti

Michael Page araştırmasına göre yeni dönemde adaylar esnek çalışma imkanı sunan sosyal sorumluluk sahibi orta ölçekli firmaları tercih ediyor.

Uluslararası işe alım danışmanlığı şirketi Michael Page, çalışanların ve iş başvurusunda bulunanların nabzını tuttu. Şirket, Avrupa genelinde 5 binden fazla çalışan ve iş başvurusunda bulunan adayın katıldığı bir anket düzenledi. Onlara tercih ettikleri sözleşme türlerini, kurumsal sosyal sorumluluğa (KSS) olan bağlılıklarını, ideal çalışma düzenlerini, iş başvurusunda bulunurken nelere önem verdiklerini sordu. Hayallerindeki işin özellikleri, pandemi ile yeniden tanımlandı. 

Sosyal sorumluluk konusunda duyarlı şirketler ön planda

Günümüzde işe başvuran adayların aradığı yalnızca maaş artışı ve kariyer gelişim fırsatları değil. Araştırmaya katılanların %75’i kurumsal sosyal sorumluluğu (KSS) önemseyen bir şirkette çalışmak istiyor. Kendileri için en önemli KSS değerlerini seçmeleri istendiğinde %97’si insan haklarını seçerken, %96’sı çevresel sorumluluğu ve %94 ekonomik sorumluluğu tercih ediyor.

Yarı zamanlı evden çalışma

Milyonlarca çalışan, COVID-19 salgını sırasında ilk kez evden çalışmaya başladı ve anket sonuçlarına göre çoğu bu düzende çalışmaya devam etmek istiyor. Katılımcıların %59’u, bazı günler veya sürekli uzaktan çalışmak istediklerini söylüyor. Kadınların esnek düzenlemelere erkeklerden daha fazla önem verdiği görülüyor: kadınların %65’i yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak evden çalışmak istediklerini söylerken, erkeklerde bu oran %53.

Katılımcıların %36’sı tarafından tercih edilen en popüler düzen üç gün ofisten, iki gün evden çalışma modeli. Araştırmaya katılanların yaklaşık beşte biri (%19) haftada en az dört gün evden çalışmak isterken, yalnızca %10’u haftada bir gün evden çalışma fikrini tercih ediyor.

Son dönemde uzaktan çalışma modelinin revaçta olması, birçok çalışanın ofiste çalışmaktan keyif aldığı gerçeğini değiştirmiyor. Çalışanlara göre bunun temel nedeni sosyalleşme fırsatı. Katılımcıların %60’ı iş arkadaşlarıyla resmi olmayan görüşmeler yapmanın avantajlarından bahsederken, %50’si yalnızca ofis ortamında mümkün olan sosyal bağlantılardan ve birlikte geçirdikleri zamandan hoşlanıyor.

Ofiste yerleşik ekipler de daha fazla çalışan etkileşiminin faydasını görebilir. Ankete katılan 10 kişiden en az dördü (%41) yüz yüze yapılan toplantıların önemini vurgularken, %39’u işyerinde çalışırken işlerine daha fazla odaklandıklarını belirtti.

Orta ölçekli şirketler tercih ediliyor

Katılımcılara küçük, orta veya büyük ölçekli şirketler arasından tercihleri sorulduğunda; en çok orta ölçekli şirketler (katılımcıların %41’i) tercih edilirken, onu büyük ölçekli (%30) ve küçük ölçekli (%25) şirketler izledi.

Adaylara orta ölçekli şirketlere yönelmelerinin sebebi sorulduğunda; ankete katılanların % 36’sı, orta ölçekli şirketlerin hızlı karar alabildikleri için, %30’u daha fazla eğitim fırsatı verdikleri için ve % 27 si net bir stratejik vizyonu olduğu için tercih ettiğini belirtiyor.

Büyük şirketleri tercih eden adayların, kararlarını daha çok mesleki gelişimlerini hızlandırma ve daha iyi bir maaş alma fırsatına göre verdiği anlaşılıyor. Büyük şirketleri tercih eden katılımcıların neredeyse yarısı (%46) bu kuruluşların çok iyi bilinen eğitim ve gelişim programlarını cazip bulurken, terfi fırsatlarına ve daha iyi ücrete vurgu yapan katılımcıların oranı sırasıyla %39 ve %27 oldu.

Küçük ölçekli şirketler en az tercih edilen seçenek olsa da, verilen yanıtlar bu kuruluşların birkaç benzersiz avantaja sahip olduğunu gösteriyor. Küçük şirketleri tercih eden katılımcıların %41’i hızlı karar alma özelliğini vurgularken, %40’ı ise “insani ölçekte” şirketlerde bulabileceğiniz organizasyon kültürünü cazip buluyor. Küçük şirketleri tercih eden katılımcıların üçte birinden biraz fazlası (%34), kendi işlerini yaparken daha fazla özerkliğe sahip olma fikrinden hoşlanıyor.

Belirsiz süreli sözleşme tercih ediliyor

COVID salgının işleri sekteye uğrattığı yılların ardından, ankete katılan adayların %80’i kalıcı sözleşme yapmayı tercih edeceklerini belirtti. Katılımcıların üçte birinden fazlası (%34) süreli sözleşmeyi tercih ettiğini belirtirken, %15’i her tür pozisyonu kabul etmeye hazır olduğunu söylüyor.

İhtiyaç duyulan yan hakların başında eğitim ve kariyer geliyor

Günümüzün bilgiye dayalı ekonomisinde, iş arayanlar başarılı olmak için ihtiyaç duydukları becerileri kazanmaya odaklanıyor. Bu nedenle, katılımcıların %71’inin en çok aradıkları yan haklardan başında eğitim ve kariyer gelişimini geliyor. İkinci sırada ise, katılımcıların yarısından fazlası (%51) için en önemli öncelik olan, çalışanlar ve aileleri için özel sağlık sigortası yer alıyor. Fark yaratan diğer avantajlar arasında finansal yan haklar (%35’i), şirket aracı (%35) ve şirket tarafından verilen elektronik cihazlar (%34) bulunuyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu