Arşiv

İngiltere İş Gücü Çekebilmek İçin Vize Sistemini Değiştirmeye Hazırlanıyor

Tüm Dünyada olduğu gibi iş gücü krizi İngiltere’de de iş dünyasını olumsuz etkiliyor. İngiltere’de İngiliz Ticaret Odası tarafından yapılan ve 1700 iş yerini kapsayan bir anketin sonuçlarına göre, ülkedeki firmaların yüzde 60’ı daha fazla personele ihtiyaç duyuyor ve dörtte üçü bu ihtiyacı gideremiyor.

İngiltere’nin yeni Başbakanı Liz Truss, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ülkede bazı önemli sektörlerdeki iş gücü açığını hızlıca kapatmak için vize sisteminde köklü değişikliğe gidileceğinin sinyalini verdi.

Financial Times gazetesinin haberine göre Başbakan Truss, geçtiğimiz haftalarda yapılan seçim sonucu lideri seçildiği Muhafazakar Parti içindeki göçmenlik karşıtı kabine üyelerini karşısına almak pahasına bazı değişiklikler yapmayı planlıyor.

İş gücü açığı listesi incelenecek

İş gücü krizini aşmaya yönelik olarak öncelikle “iş gücü açığı bulunan meslekler listesinin” değiştirilmesi öngörülüyor. Bu şekilde kilit bazı sektörlerin personel alımına imkan sağlanması amaçlanıyor. Bu sektörlerin başında ülkedeki internet altyapısının geliştirilmesi için geniş bant teknisyenleri başta olmak üzere iletişim teknolojileri alanında çalışanların yer alması bekleniyor.

Bir diğer değişiklik kapsamında mevsimsel tarım işçileri için uygulanan iş gücü tavan sınırının yükseltilmesi bekleniyor. Şu andaki vize sisteminde mevsimsel tarım işçileri için yalnızca 38 bin vize için kota bulunuyor. Ancak sektör temsilcileri ihtiyaç duydukları çalışan sayısının çok daha yüksek olduğunu belirterek bu sınırın yükseltilmesini talep ediyor.

İngilizce yeterlilik şartı gevşetilebilir

Firmaların yabancı ülkelerden iş gücü istihdam edebilmesini kolaylaştırmak için İngilizce dil bilgisi yeterlilik şartının da gevşetilmesi gündemde.

Yüksek vize ücretleri ve iş yerlerinin belirtilen iş için yerel çalışanın bulunamadığına dair kanıt sunması şartı yabancı işçi alımını zorlaştırıyor. İçişleri Bakanlığı’nın iş gücüne ihtiyaç duyan meslekler ya da sektörler listesinin genişletilmesi sayesinde bu zorlukların ortadan kaldırılması ve bu alanlarda çalışan ve İngiltere’ye göç etmek isteyenlerin başvurularını kolaylaştırması bekleniyor.

Uzun vadede de İngiltere’de yerleşmek için ülkeye geldikten beş yıl sonra yılda en az 35,800 sterlin gelire sahip olma şartının da kaldırılması öngörülüyor.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu