Arşiv

İş Kazalarından Hayatını Kaybedenlerin Sayısı 3 Milyona Yaklaştı

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO İş Kazası raporunu yayınladı.

ILO’nun tahminlerine göre, her yıl yaklaşık üç milyon işçi, iş kazaları ve meslek hastalıkları nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu rakam, küresel olarak çalışanların sağlık ve güvenliğinin korunmasında süregelen zorlukların da altını çiziyor.

Toplamda 2,6 milyonu bulan işle ilgili ölümlerin çoğu işle ilgili hastalıklardan kaynaklanıyor. Dolaşım hastalıkları, kötü huylu neoplazmlar ve solunum yolu hastalıkları işle ilgili ölümlerin ilk üç nedeni arasında yer alıyor. Bu üç kategori birlikte, işle ilgili toplam ölümlerin dörtte üçünden fazlasına karşılık geliyor.

Rapor ayrıca işle bağlantılı ölümlerin eşit olmayan bir şekilde dağıldığını ve erkek ölüm oranının (işgücündeki her 100.000 kişide 108,3) kadın oranından (her 100.000 kişide 48,4) önemli ölçüde daha yüksek olduğunu vurguluyor. Asya ve Pasifik bölgesi, bölgenin işgücünün büyüklüğü nedeniyle en yüksek işle bağlantılı ölüm oranına (küresel toplamın yüzde 63’ü) sahip.

EN TEHLİKELİ SEKTÖRLER

Raporda en tehlikeli sektörler olarak tarım, inşaat, ormancılık ve balıkçılık ile imalat olurken bu sektörlerde yılda 200.000 ölümcül yaralanma gerçekleştiği, bunun da tüm ölümcül iş kazalarının yüzde 60’ından fazlasını temsil ettiği belirtiliyor. Rapora göre, dünya genelinde her üç ölümcül iş kazasından biri tarım çalışanları arasında meydana geliyor.

ILO’nun “A Call for Safer and Healthier Working Environments” (Daha Güvenli ve Sağlıklı Çalışma Ortamları için Bir Çağrı) başlıklı yeni raporunda yer alan yeni veriler, 27-30 Kasım tarihlerinde Avustralya’nın Sidney kentinde düzenlenecek olan ve bu konudaki en büyük uluslararası konferanslardan biri olan 23. Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Kongresi’nde sunulacak.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu