Kadın Çalışanlarına Erkeklerden Az Maaş Verdiği İçin 1 Milyon $ Ödeyecek

ABD'de Princeton Üniversitesi kadın profesörlere erkek profesörlerden az maaş verdiği gerekçesi ile yaklaşık 1 milyon $ ödeme yapacak.

ABD’de Princeton Üniversitesi’nin Çalışma Bakanlığı tarafından 2012 ile 2014 yılları arasında 106 kadın profesöre erkek profesörlerden daha az ödeme yapıldığının fark edilmesinin ardından, ABD Çalışma Bakanlığı’na bağlı bir birim söz konusu üniversitede incelemelerde bulundu. Yapılan incelemeler sonrası yetkililer üniversite ile gelecek dönemde kadın profesörlerin maaşında en az 250 bin dolar iyileştirme yapacak ve 925 bin dolar geri ödeme yapma konusunda uzlaşmaya vardı.

Suçlamaları kabul etmediklerini belirten Princeton University sözcüsü Ben Chang tüm profesörlerin birlikte gruplandırıldığı kusurlu bir istatistiksel model nedeniyle böyle bir durum oluştuğunu kaydederken, durumun üniversitenin çalışanlarını işe alma ve ödeme yapma modelini yansıtmadığını belirtti. Ben Chang, “İngilizce departmanındaki bir profesör ile fizik departmanındaki bir profesörün iş performansları birbirinden farklı” diyerek, 2012-2014 yılları arasında üniversitenin profesörlere yaptığı ödeme verilerinde bir uyumsuzluk olmadığını da savundu.

Chang, söz konusu anlaşmayla ilgili ise “Princeton Üniversitesi’nin ödeme pratiklerine güveniyor olmasına rağmen uzun ve maliyetli dava sürecinden kaçınmak için anlaşmazlığı çözmeye karar vermiştir” dedi.

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu