Koç Holding 2020’de 9.27 Milyar TL Net Kâr Açıkladı

Koç Holding'in 2020 konsolide net kârı, 2019 yılına göre yüzde 111 artış kaydederek 9,27 milyar TL oldu. 

Koç Holding, geçen yıl konsolide bazda toplam 183,8 milyar TL ciro elde ederken, konsolide net kârı ise 9,27 milyar TL olarak açıkladı. Bloomberg’in derlediği analist beklentilerine göre holdingin 2020 yılında 8,69 milyar TL net kâr gerçekleştireceği tahmin ediliyordu. 2020 yılında satışlarının 168,79 milyar TL seviyesinde gerçekleşmesi beklenen Koç Holding 183,8 milyar TL’lik bir seviyeye çıktı.

Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Levent Çakıroğlu, finansal sonuçlarla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “2020 yılında yaptığımız 10,7 milyar TL kombine yatırımla toplam yatırımlarımız son 5 yılda 42 milyar TL’ye ulaştı. Öte yandan, Aygaz, Bangladeş yatırımında süreci tamamlayarak dünya evsel LPG tüketiminde en büyük paya ve en hızlı büyüme trendine sahip olan Asya pazarına açıldı. Bangladeş pazarına yönelik olarak LPG temini, dolumu ve dağıtımı konularında faaliyette bulunmak üzere, ülkenin en köklü şirketlerinden United Enterprises & Co. Ltd. ile ortaklık sözleşmesi imzalanarak eşit yönetim esaslarına dayalı bir ortak girişim şirketi kuruldu.”

Çakıroğlu, otomotiv sanayinin dönüşümüne öncülük edecek olan elektrikli araç yatırımına Ford Otosan ile başladıklarını açıkladıktan sonra sözlerine şöyle devam etti: “Dünyanın en çok tercih edilen ticari araç modeli Transit’in ilk tam elektrikli versiyonunu Gölcük fabrikamızda üretme sorumluluğunu üstlendik. Ford Avrupa’nın en büyük ticari araç üretim merkezi olan Kocaeli fabrikalarımızda Ford Otosan mühendisliği ile batarya montaj yatırımımızı da hayata geçireceğiz. Bu yatırım sadece Ford Otosan için değil, ülkemiz için de önemli bir kazanım olup sanayimize uluslararası pazarlarda rekabet avantajı sağlayacak.”

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu