Arşiv

Kör İşe Alım Tekniği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kör işe alım tekniği nedir? Ne zaman ortaya çıkmıştır? Kör işe alım tekniği niçin gereklidir?

İşe alım sırasında adayın etnik kimliği, kökeni, cinsiyeti, yaşı, görünüşü, kıyafeti hatta saç stili gibi birçok özellik olumlu ya da olumsuz önyargıya sebep olabilir. Bu durum doğru yeteneklerin doğru pozisyonlara gelmesini engeller ve belki de şirketin geleceğini olumsuz yönde etkiler.

Kör İşe Alım Nedir?

Kör işe alım tekniği, adayın sadece yeteneklerine bakılarak karar verilmesidir. Adayın resmi, adı ve ön yargı oluşturacak hiçbir özelliği insan kaynakları uzmanları tarafından görüntülenemez. Değerlendirmeler sadece adayın bilgi ve becerileri üzerinden yapılır. Ayrımcılıkla mücadele ve eşitlik ilkeleri kapsamında dünyada pek çok şirket kör işe alım tekniği uygulamaktadır.

Kör  İşe Alım Tekniği Nasıl Ortaya Çıktı

Münih Flarmoni Orkestrası için iş başvurusu yapan 33 adayın arasında çok ünlü bir müzisyenin oğlu vardır. Torpil ve ayrımcılık tartışmaları çıkmasın diye alınan karar doğrultusunda adaylar ve jüri arasına bir perde çekilir. Ardından trombon çalmaya gelen adaylar dinlenir. Ve aralarından birisi seçilir. İşin ilginç yanı seçilen kişi bir kadındır. Bütün jüri şaşırır çünkü bir kadının bu kadar iyi trombon çalabilmesine ihtimal vermemişlerdir. Ardından anonimliğin gerçek yeteneği değerlendirmek için ne kadar önemli bir konu olduğunu fark ederler.

Kör İşe Alım Tekniğinin Faydaları

Çeşitlilik, dünya çapında en çok önem verilen konulardan birisi. Çeşitlilik ve kapsayıcılık aynı zamanda işveren markasının en önemli yapıtaşlarından birisi. Mckinsey tarafından yapılan bir araştırmaya göre çeşitliliğe önem veren şirketlerin diğer şirketlere göre yüzde 25 daha fazla başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Bu da kör işe alım tekniğinin başarıyı getirdiğini öne koyuyor.

Kör İşe Alım Tekniğinde İşe Alım Süreci Nasıl İşliyor?

İş başvurusu sırasında özgeçmişler tamamen anonim olacak şekilde isteniyor. Ayrıca işe alım sırasında adayları derecelendiren yapay zekalar kullanılıyor.  Anonimleşen iş başvurusu ile adayın ayrımcılığa uğraması ihtimali bulunan kökeni, yönelimleri ve cinsiyeti gibi birçok özelliği görünmez hale geliyor. Bu da bilinçli ya da bilinçsiz önyargının önüne geçebilmeyi sağlıyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu