Arşiv

Mesai Saatleri Dışında Arayan Patrona 18 Bin Dolar Ceza

Çalışanlara mesai saatleri dışında patronlarından gelen arama ve mesajları görmezden gelme hakkı tanıyan yeni bir yasa Avustralya'da gündeme geldi. Yasaya göre mesai saatleri dışında arayan patrona 18 bin dolar ceza öngörülüyor.

Avustralya, çalışanlara mesai saatleri dışında patronlarından gelen arama ve mesajları görmezden gelme hakkı tanıyan yeni bir yasa çıkarmayı planlıyor. Yasa tasarısına göre, mesai saatleri dışında gereksiz iletişim kurulmasından rahatsız olan çalışanlar işverenlerine uyarıda bulunabilecek ve uyarıya rağmen durum düzelmezse şikayette bulunabilecekler. İhlal durumunda işverenlere 18.000 dolar para cezası uygulanacak. Yasa tasarısında 24 saat ödeme almayan birinin, 24 saat boyunca ulaşılabilir olmaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Değişikliklerin işçilerin haklarını koruyacağını ve sağlıklı bir iş-yaşam dengesini sağlayacağı düşünülüyor. Ancak, muhaliflerin, esnek çalışma hayatını olumsuz etkileyebileceği ve rekabet gücünü azaltabileceği konusunda endişeli olduğu belirtiliyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu