Arşiv

Ofiste Yükselen Trend: Panik Odaları

Çalışanların stresini azaltmak ve onları rahatlatmak için ofislere panik odaları açmak yükselen trendler arasında yer alıyor.

İş hayatının getirdiği stres, baskı ve rekabet, çalışanların psikolojik sağlığını olumsuz etkileyebiliyor. Bu durumda, çalışanların kendilerini rahatlatmak ve sakinleştirmek için bir yere ihtiyaçları oluyor. İşte bu ihtiyacı karşılamak için bazı şirketler, iş yerlerine panik odaları kuruyor.

Panik odası, çalışanların istedikleri zaman girebilecekleri, kilitlenebilen, ses ve ışık izolasyonu sağlayan, rahatlatıcı müzik, aromaterapi, bitkisel çay, kitap, oyun, boyama kitabı gibi aktivitelerin bulunduğu bir oda olarak tanımlanıyor. Panik odasının amacı, çalışanların stresli, kaygılı, öfkeli veya üzgün oldukları zamanlarda kendilerini toparlamalarına, duygularını ifade etmelerine ve daha iyi hissetmelerine yardımcı olmak.

Panik odalarının faydaları arasında, çalışanların motivasyonunu, verimliliğini, yaratıcılığını ve iş tatminini artırmak, iş yerindeki iletişimi ve işbirliğini geliştirmek, işten kaynaklanan psikolojik sorunları önlemek veya azaltmak, çalışanların işe bağlılığını ve sadakatini güçlendirmek sayılabilir.

Panik odaları, özellikle yoğun stres altında çalışan, sürekli müşteri veya yönetici ile iletişim halinde olan, yüksek sorumluluk taşıyan, kriz yönetimi gerektiren, uzun saatler çalışan, esnek çalışma saatleri olmayan, iş ve özel hayat dengesini kuramayan çalışanlar için faydalı olabilir.

Panik odaları, Türkiye’de henüz yaygın olmasa da, dünyada birçok şirket tarafından uygulanıyor. Örneğin, Google, Facebook, Apple, Microsoft, Netflix, Amazon gibi teknoloji devleri, çalışanlarına panik odaları sunuyor. Ayrıca, sağlık, eğitim, hukuk, finans, medya gibi sektörlerde de panik odaları kullanılıyor.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu