Arşiv

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği Nasıl Oluşturulur?

Uzaktan çalışma sistemine geçiş aşamasında yönetmelik ve prosedürler nasıl oluşturulmalı?

Koronavirüs pandemisi ile birlikte tüm dünyada birçok şirket çalışma modelini değiştirdi. Yapılan araştırmalar ve iş dünyasındaki gelişmeler uzaktan çalışma modelinin önümüzdeki dönemde birçok sektörde çok daha fazla yaygınlaşacağı yönünde. Peki şirketler uzaktan çalışma için kural ve disiplinleri oluşturdular mı?

Uzaktan çalışma sistemine geçiş aşamasında en büyük sorumluluk şüphesiz firmaların insan kaynakları departmanlarına düşüyor. İnsan kaynakları departmanları geçiş için gerekli prosedürleri oluştururken aynı zamanda uzaktan çalışma sonrası verimliliğin de nasıl ölçüleceğiyle ilgili iş modelleri geliştirmek zorunda.

Uzaktan çalışma yönetmeliği oluşturma aşamasında yol haritası belirlemenize yardımcı olacak başlıkları sizin için araştırdık.

İş tanımlarını belirleyin

Uzaktan çalışma sisteminin sorunsuz işleyebilmesi için rollerin ve rollere düşen sorumlulukların iyi belirlenmesi önem taşıyor. Farklı departmanlarda çalışanların KPI’larını ve başarı normlarını belirleyebilmek için ilk adım görev tanımlarını doğru oluşturabilmek. Her pozisyona özel görev tanımı dosyalarını hazırlamakla yola koyulabilirsiniz.

Farklılıkları gözetin

Uzaktan çalışma sistemi normal ofis düzeninden farklı olarak görev bazlı farklı esneklikler içerebilir. Satış pazarlama ile IT departmanında çalışan çalışanların uzaktan çalışma modelleri aynı olmayabilir. Verimlilik esaslı bir uzaktan çalışma modeli tasarlıyorsanız departmanlar arası farklılıkları gözetmeyi unutmayın.

Denetim mekanizmaları oluşturun

Uzaktan çalışma yönetmeliğinin olmazsa olmazlarından biri de denetim mekanizmalarıdır. Yapılan çalışmaları kim denetleyecek? Denetleyenleri kim denetleyecek? İş sonuçları uzaktan çalışmanın verimliliğini ölçmek için yeterli olur mu? Bu çalışmayı özelden genele yapmanız sizin için daha faydalı olacaktır.

Genel esasları belirleyin

Şirketteki çalışma kültürünüzü yeni kurallara entegre etmeden önce yukarıdaki başlıklarla ilgili hangi noktada olduğunuza bakmayı unutmayın.

Sürekli iletişim halinde olun

Gözden ırak olan gönülden de ırak olurmuş. Çalışanlarla bağı asla koparmayın. Farklı iletişim modelleri oyunlaştırma uygulamaları, sanal etkinlikler veya şirket içi iletişim kampanyaları ile şirket içi birlikteliği sürekli hale getirin.

 

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu