Arşiv

Yurt Dışında En Çok Çalışana Sahip Türk Şirketler

Dünyanın farklı ülkelerinde binlerce çalışan istihdam eden Türk şirketleri üzerine yapılan bir araştırma yayımlandı.

Türkiye’de istihdamın lideri olan şirketler aynı zamanda Türkiye’nin sınırları ötesinde de istihdam yaratıyor. Yapılan bir araştırmaya göre Koç Holding 21 bin 633, Anadolu Grubu 19 bin 200, LC Waikiki 16 bin, Yıldız Holding 15 bin çalışan ile yurt dışında en çok çalışana sahip Türk şirketler arasında yer alıyor.

Çok uluslu ve yüksek sayıda çalışanı yönetmek için farklı iletişim stratejileri uygulanması gerekiyor. Yurt dışında istihdam yaratan Türk şirketlerden birisi olan Yeşim Grubu’nda şirket içi tüm yazışmalar İngilizce yapıyor. Bursa merkez lokasyondaki tüm süreçlerini de diğer lokasyonlarındaki kültürlere uygun olacak şekilde hizaladıklarını belirten Yeşim Grup İK ve Organizasyonel Gelişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Behiç Gülşen, “Ölçme, değerlendirme ve eğitim gibi konularda dijitalleşme yatırımları yaparken kullanacağımız programların farklı dillerde uygulanabilir olmasına özen gösteriyoruz” ifadelerinde bulunuyor.

yurt.disinda.en .cok .calisana.sahip .olantur.sirketleri

Farklı Ülkelerde Çalışanlara Sahip Olmanın Zorlukları

Çok kültürlü çalışmak bazen şirketler için farklı zorluklar da yaratabiliyor. Abdi İbrahim, Türkiye’de ve yurt dışında kullandığı sistem altyapılarını İngilizce olarak, eğitim gelişim çözümlerini ise 4 farklı ana dil seçeneğiyle çalışanlarına sunuyor. Abdi İbrahim İnsan ve Kültür Grup Başkanı Deniz Daver, pandemi döneminde teknolojik gelişmelerin hızlanması ve çalışanlar tarafından süratle benimsenmesi sayesinde iletişim olanaklarının da çeşitlendiğine değiniyor. “Örneğin, sanal gözlük uygulamasıyla yurt dışında bulunan üretim tesislerimizdeki çalışanlarımızın teknik becerilerinin geliştirilmesi ve teknik sorunlara müdahale konusunda çok hızlı çözümler sunabiliyoruz” diye konuşuyor.

Kaynak: Capital.com

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu