Çalışan Kadınlarda Ayak ve Ayak Bileği Sorunlarına Karşı 7 Öneri

Topuklu ayakkabı giyen kadınların ayak sorunlarına çare olabilecek önerileri sizin için derledik.

Yüksek topuklu ayakkabılar, vücut ağırlığının topuk ve ayak parmak diplerine binmesine sebep olur ve ayak tabanını gererek zamanla ağrıya sebep olur. Özellikle çalışan kadınların iş yerlerinde sıkça tercih ettiği yüksek topuklu ayakkabıların kullanımı ayak bileği ve eklem ağrıları gibi birçok rahatsızlığa neden olabiliyor. Ayrıca ayak bileği sorunları, diz ve bel mekaniği için çok büyük önem taşır, zamanla ciddi sorunlar oluşabilir, gerek ayak bileği ve gerekse diz operasyonuna dahi neden olabilir Bu sorunlarla karşılaşmadan ya da daha başındayken ne gibi önlemler bizi daha ciddi sağlık sorunlarından koruyabilir? İşte yüksek topuklu ayakkabıların oluşturduğu rahatsızlıkların üstesinden gelebilmek için 7 öneri;

1) Erkeklere oranla, ayak ve ayak bileği problemleri kadınlarda daha sık görülmektedir. Özel olarak üretilmiş ortopedik ve hafif ayakkabıları seçmek ayakları rahatlatır. Bu aşamada özellikle yumuşak derili ayakkabıları seçmek olumlu etki yaratacaktır.

2) Gün içerisinde özellikle masa başında çalışan ve aktivitesi azalmış kadınların, gerek kilo almaları, gerekse bacak toplardamarları ve kaslarında sorunlar oluşmaktadır. Her 1 saat veya 1,5 saatte bir yapılacak olan 5 dakikalık yürüyüşler, bu sıkıntıları oldukça azaltabilir.

3) Özellikle kalabalık şehirlerde, toplu taşıma kullanan kadınların ayakta durma süreleri çok uzun olabiliyor. Eve dönüşte yapılacak, basit sıcak-soğuk su banyosu, hem ağrıları alacak, hem de şişliğe engel olacaktır.

4) En azından hafta sonları çıplak ayak olarak toprak yada çimlerde yapılacak kısa yürüyüşler, hem tüm hafta boyunca ayakkabılara sıkışıp kalmış ayakları rahatlatır, hem de ayak bileği kaslarına iyi bir egzersiz olur.

5) Düzenli olarak spor yapamıyor olsak bile, sabah ve akşamları ayak kaslarımıza yapacağımız kısa süreli germeler veya masaj uygulamaları, hem ayak tabanımızdaki baskıyı azaltır, hem de kaslara binen yükleri dengeleyecektir.

6) Eğer ayak tabanımızda düz tabanlık veya cavuş deformitesi gibi sorunlar var ise, kişiye özel tabanlıklar kullanarak, ayak bileği eklemini ve parmak eklemlerini korumak şarttır. Ayrıca, bu deformitelere özel, egzersizlerde mutlaka yapılmalıdır.

7) Ayağınızda eğer hissizlik, kuvvetsizlik veya aşırı ağrı hissediyorsanız, çok zaman kaybetmeden profesyonel yardım için başvurmak gerekiyor. Bu nedenlerin altında sinir sıkışıklı romatizmal problemler, eklem kıkırdak problemleri olabilir ve erken teşhis her zaman iyileşmenin en bilinen anahtarıdır.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı