2022’de İş Dünyası Trendleri Neler Olacak?

Yeni yılda iş trendleri neler olacak? Hangi noktalar değer kazanacak? İşverenler nelere dikkat etmeli?

Yaklaşık iki yıldır süren pandemi süreciyle iş yaşamındaki pek çok alışkanlık da değişti. Yeni alışkanlıklar artık yeni olmaktan çıkacak. Çalışanlar gün geçtikçe daha sürdürülebilir, dünya için yararlı bir işyerinde yer almak, önemsendiğini hissetmek istiyor. İşverenler çalışanlarını elde tutmak için bu noktaya odaklanacak.

Yetenek yarışı devam edecek 

Pandemi şartları pek çok değişikliğe neden olurken aynı zamanda yeni iş fırsatları da yarattı. Örneğin, sağlık teknolojileri endüstrileri büyük ilgi gördü. Yeni koşullardaki değişiklikler işe alım rekabetini kızıştırdı. İşverenler tarafından yenilikleri desteklemek, yetenekleri belirlemek, işe almak ve elde tutmak için yeni stratejiler oluşturmak gerekecek. Yetenek kazanma yarışı 2022’de de devam edecek.

Büyük İstifa’nın etkileri sürecek

Büyük İstifa hareketinin etkileri özellikle yurt dışında devam edecek. Çünkü insanlar yaşamlarını daha fazla kontrol etmek ve hayatlarında gerçekten memnuniyet sağlamak istiyor.

Çalışma koşulları esneyecek

2022’de esnek çalışma koşulları devam edecek. Çalışanlar evden veya hibrit çalışmanın yanı sıra nerede ve hangi sürede çalışacaklarına da karar vermek istiyor. Yüksek performans gerektiren, stresli ve düşük ücretli işlerden uzak duruyorlar. Yalnızca maaş değil aynı zamanda istedikleri kariyerin peşinden gitmek istiyor. Çalışanlar 2022’de işverenlerden daha fazla esneklik isteyecek.

İş – Yaşam Dengesi Önemseniyor

İşverenler tarafından artan ruh sağlığı talebine yönelik destek sağlanacak. İş yaşam dengesi kurmak, zihinsel sağlık için önem kazanacak.

İşverenler çalışanların yalnızca üretkenliklerini değil aynı zamanda refahını da arttırmayı hedefleyecek. Çalışan refahı için daha fazla kurumsal farkındalık oluşacak. İş yaşam dengesi daha fazla önem kazanacak.

İşe alımların merkezi insan olacak

İşe alım anlayışı değişecek ve insan merkezli olacak. Yalnızca deneyimler değil aynı zamanda becerilere göre işe alımlar yapılacak. İşgücüne katılım oranında ise artış bekleniyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu