Çalışan Bağlılığı Nasıl Arttırılır?

Çalışan bağlılığı neden önemlidir? Çalışan bağlılığını sağlamak için neler yapılmalıdır?

Çalışanların mutluluğu ve bağlılığı şüphesiz ki o şirketin başarısını büyük ölçüde etkiler. Bağlılığı düşük çalışanlarda motivasyon kaybına bağlı olarak verimlilik düşüşü yaşanır. Bu nedenle yöneticilerin en önemli sorumluluklarından biri de çalışan motivasyonu sağlayarak bağlılığın arttırılmasıdır. Peki çalışan bağlılığını arttırmak için neler yapılabilir? İşinizi kolaylaştıracak ipuçları yazımızın devamında.

İşi benimsemekten başlayın

Çalışanın işini benimsemesi aidiyet duygusunu arttıracaktır. Bu nedenle ilk olarak işin benimsenmesini sağlayacak motivasyon aktiviteleri yapılmalıdır.

Kararları ortak alın

Çalışan başlılığının yüksek olduğu şirketlerde çalışanlar karar alma süreçlerine dahil olmaktadır. Bu süreçlerde çalışanlara danışmak, onları dinlemek, fikirlerine önem vermek gerekir. Bu sayede çalışan işyeri için etkili ve değerli olduğunu hissedecektir.

Gerçekçi değerler belirleyin

Web sitenizde iddialı sözcüklerle değerlerinizi belirtmiş olabilirsiniz. Ancak çalışanlar bu değerlerin karşılığını görmek, bu gerçeklikle yaşamak istiyor. Belirlenen hedefler özellikle üst yönetim tarafından benimsenmeli ve uygulanmalıdır.

Geri bildirimi sürekli kılın

Geri bildirim çalışanların kendilerini geliştirmelerine imkan sağlar. Aynı zamanda geri bildirim kültürü oluşmuş şirketlerde açık iletişim kurulmaktadır. Çalışanlar düşüncelerini açıkça ifade edebildikleri ve kendisine gelişim yolu gösterildiği işyerlerinde çalışmayı tercih ediyor.

Kariyer yolu çizin

Çalışma hayatında herkes daha ileri bir konuma ulaşmak ister. Çalışanlarınızın kariyerlerinde ilerlemesine imkan sağlayın ve yükselme haritaları çizin.

Tarafsız olun

Çalışanlar şeffaf ve tarafsız bir ortamda kendilerini ifade etmek ister. Çünkü bu ortamda kendilerini daha güvende hissederler. Bu sebeple tüm çalışanlara adil yaklaşılmalı, onların güvenini kazanmalısınız.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu