İK Blog

Çalışanların İşten Ayrılmasına Yol Açan İstifa Sebepleri

Çalışanlar neden istifa eder? İşte çalışanların işten ayrılma nedenleri;

Yapılan araştırmalar yeni dönemde ortalama bir iş yerinde çalışma süresinin 2 yılın altına indiğini gösteriyor. İş yerinden memnun olmayarak ayrılan çalışanların çok çeşitli sebepleri olsa da büyük resimde çıkış gerekçeleri birbiriyle benzerlik gösteriyor. İnsan kaynakları uygulamalarındaki aksaklıklar, yöneticiyle ilgili problemler yada daha iyi koşullar çıkış gerekçelerinin en sık duyulan maddeleri olsa da , kurum içi iletişim eksiklikleri, takdir ve ödüllendirmenin yapılamıyor oluşu diğer nedenler arasında yer alıyor.

İş yerinizde çalışan turn over oranlarıyla ilgili aksiyon almayı planlıyorsanız sizin için en yaygın işten ayrılma nedenlerini bir araya getirdik.

Çalışanların iş yerinden ayıran en popüler 9 gerekçe 

Ücret yetersizliği

İş hayatında çalışanların büyük çoğunluğu aldığı ücretten memnun değildir. Yaptığı işe oranla aldığı ücretin düşük kaldığını düşünen çalışanlar uzun süreler bunu düşüne düşüne sonunda içlerindeki sıkıntıyı istifa dilekçesiyle bastırmayı tercih edebiliyor. (burda da ücretlerin çok yüksek olduğu söylenemez editör arayışı olan özelden yazsın)

calisanlarin isten ayrilma sebepleri1

 

Gelişim fırsatlarının azlığı 

Bulunduğu konumda, verilen görevlerde ve aldığı sorumluluklarda yeterli gelişmeyi göstermediğini ve iş yerinin kendisini sınırlandırdığını fark eden çalışan bir süre sonra düşük performans göstermeye başlayacaktır. Yapabileceğine inanmasına rağmen bulunduğu konumun sınırlayıcı niteliklerinden dolayı özelliklerini tam olarak gösteremediğine inanan çalışanlar istifa etmeyi tercih edebiliyor.

 calisanlarin isten ayrilma sebepleri2

 

Sorumluluğu olmayan işleri üstlenmek

Kendi görevi olmayan işlerin sorumluluğunu almaya başlayan çalışan kendi görevi olan işlere yeteri kadar önem verememeye başlar. Birçok işi halletmeye çalışmasından dolayı bölünerek yeterli dikkati toplayamaz. Bir süre sonra bu kadar fazla sorumluluğun sadece kendisine yüklenmesinden dolayı şikayetçi olan çalışanlar işten ayrılmaya karar verebiliyor.

 calisanlarin isten ayrilma sebepleri3

 

Takdir ve ödüllendirmenin olmaması 

Elde ettiği başarıların sonucunda takdir edilen çalışan, yüksek motivasyonla üretken bir şekilde çalışma temposuna devam eder. Başarılarını desteklemesi ve yüreklendirmesi açısından çeşitli takdir yöntemleri geliştiren şirketlerin uygulamaları çalışanlara yetersiz gelmeye başlıyorsa çalışanlar iş değiştirmenin yollarını aramaya başlıyor.

 calisanlarin isten ayrilma sebepleri4

 

Yoğun çalışma saatleri 

Birçok çalışanın temel sorunu haline gelen çalışma saatleri günümüzde birtakım iyileştirmelere doğru gidiyor. Evde çalışma imkanları, sabah geç gelmeyi akşam erken çıkmayı sağlayan saat uygulamaları gibi çalışana kolaylık sağlayacak çalışmalar çalışan bağlılığını kuvvetlendirici nitelikte. Çok fazla çalışmanın verimliliğe ters orantı olduğunun kabul edildiği şu dönemde artık birçok şirket çalışanları için en rahat çalışma koşullarını ayarlamaya çalışıyor.

 calisanlarin isten ayrilma sebepleri5

 

Pozisyonun yetersizliği

Hedefleri doğrultusunda verdiği çabalar yetersiz kalıyor ve yetersiz kalmanın en büyük sebebini de iş yeri oluşturuyorsa, o zaman çalışan için o iş yerinde devam etmenin bir anlamı olmayacaktır. İlerleme kaydedemediğini görmek ve hedeflerine yaklaşamadığını hissetmek çalışanın şirketten ayrılması için en önemli sebepleri oluşturur.

 calisanlarin isten ayrilma sebepleri6

 

Ofis içi iletişim sorunları

Özellikle yönetici – çalışan ilişkilerinde ve ofis arkadaşlıklarında zedelenmeler söz konusuysa her gün gergin bir ortamda bulunmak istemeyen çalışanlar iş yerinden ayrılmayı tercih edecektir. Şirket içerisinde gergin ortamların engellenmesi için adımlar atmalısınız, böylece çalışanların daha rahat bir ortamda çalışmasını sağlayabilirsiniz.

 calisanlarin isten ayrilma sebepleri7

 

Aşırı rekabet

İş ilişkilerinde uyumu yakalamak zor olsa bile birlikte yürütülen çalışmalar neticesinde birlikte hareket etmek mümkün olabiliyor. Çalışanlar arasındaki rekabeti kızıştırmak yerine aralarındaki birliği kuvvetlendirecek çalışmalar gerçekleştirmelisiniz. Böylece gergin bir ortamdan ziyade daha üretken fikirlerin dolaştığı bir çalışma ortamı yakalayabilirsiniz.

calisanlarin isten ayrilma sebepleri8

 

Eksik motivasyon 

Çalışanlarınızdan verim alabilmenin en doğru yolu yüksek motivasyonu yakalayabilmektir. Yüksek motivasyonu yakalayabilmek de yapacağınız uygulamalarla mümkün olacaktır. Grup aktiviteleri, izinler, kutlamalar gibi iş dışında çalışanlarınıza göstereceğiniz değer neticesinde çalışanınızın bağlılığını artırabilirsiniz.

calisanlarin isten ayrilma sebepleri9

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu