Canınız İstemiyorsa Çalışmaya Nasıl Devam Edebilirsiniz?

İş hayatında sizi motive edecek 4 taktiği sizin için derledik...

Kendinizi motive etmek zordur. Motivasyon bir noktaya kadar kişiseldir. Sizin ilerlemenizi sağlayan şey, başkasına hiçbir şekilde etki etmeyebilir. Üstelik bazı kişiler, diğerlerinden daha istikrarlı görünür. Eğer hayatınızın bir döneminde ertelediğiniz ya da yeterince bağlı hissetmediğiniz için aslında ulaşabileceğiniz bir hedefe ulaşamadıysanız bu dört taktik, sizi ileriye götürebilir.

1.Hedeflerinizi belirleyin, ufak tefek işlerinizi değil

hedef koymak ile ilgili görsel sonucu"

Sizi ödüllendireceği kesin olan spesifik hedefler koyun. Eğer bir görev sizi tatmin ediyorsa tatmin eden yönlerine odaklanın ya da keyifli aktivitelerle birleştirin.

Hedef koymanın önemini gösteren sayısız araştırma var. Örneğin bazı çalışmalar gösteriyor ki, satış personelleri kendilerine hedef koyduğunda daha çok satış yapıyor ve kişiler günlük egzersiz planı yaptıklarında formda olma ihtimalleri yükseliyor. Somut emeller (Bir ayda 10 yeni müşteri getirmek ya da her gün 10 bin adım atmak), genellikle, soyut olanlardan (“Elinden gelenin en iyisini yapmak” gibi) daha etkilidir. O zaman ilk genel kural, kendinize koyduğunuz hedeflerin spesifik olması gerektiği.

2.Kendinizi ödüllendirin

kendilinizi ödüllendirmek ile ilgili görsel sonucu"

Ödülünüzün sürecinizi desteklediğinden ve size köstek olmadığından emin olun.

Bazı görevler ya da kariyer büyümeleri tamamen külfetlidir. Bu durumda kısa ya da orta vadede kendiniz için dışa yönelik motive ediciler oluşturmak işe yarayabilir. Kendinize, bir projeyi bitirdiğinizde tatile gitme veya kilo verdiğinizde hediye alma sözü verebilirsiniz. Fakat ters teşviklerden kaçının. Yapacağınız bir hata, tamamladığınız görevlerin niteliği için kendinizi ödüllendirmek yerine, niceliği veya hızı için ödüllendirmek olur. Denetim projelerini bitirdiği için kendini ara vererek ödüllendiren bir muhasebeci, hatalara karşı savunmasız bir hale gelebilir. Bir satış personeli daha önemli işler yerine, satışlarını maksimize etmeye odaklanırsa muhtemelen pek mutlu olmayan müşterilerle karşılaşacaktır.

3.İlerlemeye devam edin

kariyerine basamakları ile ilgili görsel sonucu"

Gevşemeleri önlemek için hedefleri alt kategorilere ayırın. Yarısını tamamlayana kadar ne kadarını başardığınıza bakmayın ve sonrasında ne kadar kaldığını saymaya başlayın.

İnsanlar bir hedefe yönelik çalışıyorsa genellikle ilk başlarda motivasyonla yanıp tutuşuyor; daha sonra, aslında becerilerini sergileyecekleri yerde, yani ortalarda gevşiyorlar. Örneğin kağıt şekillendirme-kesme görevleri üzerine çalışan katılımcılar, projenin başından ve sonlarından ziyade; ortasında daha fazla köşe kesti.

4.Başkalarının yarattığı etkiden yararlanın

admire in work ile ilgili görsel sonucu"

Bu işte iyi olanların size ilham vermesine izin verin ve izinden gitmek istediğiniz kişileri aklınızın bir köşesinde tutun.

İnsanlar sosyal varlıklardır. Sürekli başkalarının ne yaptığını merak eder, etrafımıza bakınırız. Başkalarının eylemleri bizimkileri de etkiler. Yüksek performans gösteren bir çalışanın yanında oturmak bile veriminizi artırabilir. Fakat motivasyon söz konusu olduğunda bu dinamik daha karmaşıktır. Bir iş arkadaşımızın bizi yıldıran bir görevde hızlıca ilerlemesine tanık olduğumuzda iki şekilde tepki veririz: Ya ilham alır, aynısını yapmaya çalışırız; ya da görevi onun ellerine bırakabileceğimiz varsayımıyla motivasyon kaybedebiliriz. Bu tamamen mantığa aykırı bir durum değil. İnsanlar, bireysel uzmanlaşma sayesinde ve karşılaştırmalı üstünlüklerinden yararlanarak, tür olarak başarıya ulaştı.

Etiketler

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı