İK Blog

Geri Adım: Daha Düşük Bir Pozisyona Başvurmak

Sanılanın aksine, kariyerinizde geri adım atmak ve başvurulan pozisyon için aşırı nitelikli olmak işi almanızı kolaylaştırmaz.

Kariyerinde ilerlemiş, kendini geliştirmiş ancak farklı nedenlerle mevcut pozisyonuna dair iş bulamamış adaylar bazen daha düşük pozisyonlar için başvurur. Böyle zamanlarda sanılanın aksine başvurulan pozisyon için adayın aşırı nitelikli olması işi alamamasına neden olur. Çünkü işverenin birçok farklı endişesi bulunur. Aday bakmakla yükümlü olduğu bir aile, maddi problemler ya da birçok farklı problem yüzünden bu işe başvurmuş olabilir ancak işi aldığında sorumluluklarını yerine getirirken yetirince motive olamayacağı gibi birçok farklı soru işverenin kafasını kurcalar. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

Adayın pozisyondan sıkılacağı düşünülür: Bir pozisyon için fazla kalifiyeli bir adayla karşılaşan işe alım uzmanları, adayın sıkılacağından ve tüm yeteneklerini kullanabileceği bir fırsat için işten ayrılacağından endişe duyar.

İşin geçici olacağından endişe ederler: İşe alım uzmanları uzun süre işsiz kalan adayların daha iyi bir iş bulana kadar geçici olarak açık pozisyona başvurduğunu düşünebilir.

Yönlendirebileceğinizden emin değiller: Aşırı kalifiye olan kişilerin daha az nitelikli kişilerden talimat almakta zorlanabileceği düşünülür.

Ücret: Deneyim seviyesine uygun maaş beklentisinin karşılanamayacağı düşünülür ve daha az maaş beklentisi olan adaylara yönelim gerçekleşir.

Daha Düşük Bir Pozisyona Başvurulduğunda Ne Yapılmalı?

İşe alımcılar adayın neden daha düşük düzeydeki bir iş için sahip olduğu statüyü, maaşı ve sorumlulukları bırakmaya istekli olduğunu anlamaya çalışır. Böyle bir soru ile karşılaştığınızda en iyi yaklaşımlardan birisi, başvurduğunuz pozisyonun çekici unsurlarına odaklanarak yanıtınızı olumlu bir çerçeveye oturtmaktır. Başvurduğunuz işi neden almak istediğinizi düşünmek ve görüşmeciyi pozisyonun sizin için doğru olduğuna ikna edecek şekilde soruları yanıtlamaya hazırlanmak iyi bir fikirdir.

İlk olarak, hedef işinizle ilgili en çekici etkinliklerin bir listesini yapın. Daha sonra, geçmişte benzer görevleri yerine getirdiğiniz ve benzer becerileri uyguladığınız örnekleri düşünün ve işin bu yönlerinde nelerden hoşlandığınızı not edin. Örneğin bir önceki işinizin çok yoğun stres getirdiğini, çalışmayı sevdiğinizi ancak daha az stresli bir pozisyonda daha yararlı olabileceğinizi açıklayabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

Editör

İnsan Kaynakları İçerikleri mail: editor@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu