İK Blog

Hata Yapma Korkusu İle Nasıl Başa Çıkılır?

Yıllardır maruz kalınan "iş hayatı hata kaldırmaz" zihniyetinin insanı yıpranmaya ittiğini çoğu zaman fark edemiyoruz. Peki iş hayatında bizlere zarar veren bu hata yapma korkusuyla nasıl başa çıkabiliriz?

Yeteri kadar stresli ve zor görünen iş hayatlarımızda bizi daha da kamçılayan bir korkuyla baş başa kalabiliyoruz. Bu korku, hata yapma korkusu. Özellikle şu sıralar, aylar sonra ofise dönmekle beraber, işe adapte olamama ve sonrasında hata yapma korkusu ağır basan bir durum haline geldi. Aynı zamanda yine pandemi sebebiyle yaşanan krizin getirdiği ekonomik durgunluk ve işten çıkarımlar çalışanların psikolojilerine resmen tuz biber oldu.

Peki hata yapma korkumuzu nasıl yeneriz? Hiçbir yöntem hatalarınızı sıfıra indirmenize yardımcı olamaz ancak bu hataları önlemek için sizi kontrol altına almaya çalışır. Hata yapma korkunuzu etkisiz hale getirmenize yardımcı olan adımları sizin için hazırladık.

Hata Yapma Korkunuzdan Utanmayın

hatayapmak042020

Hata yapma endişesi sizi temkinli bir insana dönüştürebilir. Ancak bu korkuyu ayarında tutmayı öğrenmelisiniz. Bu sebeple “ Hata yapmaktan bu kadar korkmamalıyım” düşüncelerini bir kenara bırakın. Utanmak için hiçbir sebep yok çünkü en başarılı liderler dahi hata yapmaktan korkarlar, önemli olan bunu nasıl yöneteceğinizi bilmek.

Duygusal Çevikliğinizi Gösterin

is yeri stresi

Hata yapmaktan korkmak sizi amaç ve hedefleriniz doğrultusunda duraklamaya sokar. Bu duraklama duygusal çeviklik becerilerinizi zedeler. Bu sebeple öncelikle korkularınızı dile getirmeyi ve onlara odaklanmalısınız. Kendiniz ve iş hayatınız için önemli değerleri belirleyin. Bu değerler neticesinde sizi hata yapmaya itecek şeyleri sıralayın. Zihninizde veya kağıda yazarak bir aksiyon planı hazırlayın. Hazırlıklı olmak sizi rahatlatacaktır. Böylece bazen en doğru davranış biçiminin ne olduğunun belli olmadığı zamanlarda harekete geçmeniz gerektiği gerçeğini hoş görebileceksiniz ve insanların belirsizliği sıfıra indirmeye çalışmasıyla ortaya çıkan yaygın anksiyete tuzağından kaçınabileceksiniz.

Odak Noktanız Süreçleriniz Olsun

calisanmemnuniyeti

Endişenizi bir tehdit unsuru değil de bir savunma mekanizması olarak görmek işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Tehdit unsuru görmeye devam etmeniz sizi hatalara itecek ve çözüm odağından uzaklaştıracaktır. Bu sebeple endişelerinizi, başarısızlık ihtimalini gerçekçi olarak azaltan davranışlara yöneltin.

Kendinize belirli adımlar belirleyin. Hata yapmaktan korkmanızın sebepleri neler? Yöneticiniz mi? Statünüz mü? İşinizi kaybetme korkunuz mu? Veya hepsi mi? Bu konuda kendinize önerdiğiniz süreç nedir? Nasıl bir yol izleyebilirseniz? Hepsinin üzerinden geçmeniz gereken, kendi kendinizi tanıdıktan sonra adım atabileceğiniz bir durum olduğunu unutmayın?

Bakış Açınızı Genişletin

iyiuyanmak

Hata yapmaktan korktuğunuzu hissettiğiniz zamanlarda, düşüncelerinizin odak noktası değiştirin. Bu durum biraz olumlama kuramı gibi gözükse de emin olun verim alacaksınız. Bakış açınızı genişletmek en büyük korkularınızı daha geniş bir bağlamda, çevredeki bütün tehdit unsurları çerçevesinde görmenizi sağlar. Bu, en büyük korkunuza dair daha iyi bir bakış açısı edinmenize yardımcı olur.

Boş Zamanınızı Değerlendirmeyi Öğrenin

kitap okuyan biriyle arkadas olmak 4249Hata yapma korkunuzun algınızı değiştirmesine izin vermeyin. Bir durumdan korktuğunuzda dikkatinizin sadece o alana yönelmesi, elinizden kaçan bir zaman demektir ve inanın bu zaman çok değerlidir. Bazı insanlar korkuya aşırı dikkat kesilerek tepki verir. Her zaman tetikte olmak, komuta yerinde bulunmak isterler. Bu tepki, bütün gece uyumayıp çalışmak gibi davranışlarla kendini gösterebilir.

Kendinizi Eleştirmekten Vazgeçin

tukenmislik sendromu

Aşırı bilgi yüklemesi her zaman sizin için tehlikelidir. Zihniniz o kadar çok bilgiyle dolup taşar ki kendinizi karasız veya çalışamaz halde hissetmeye başlayabilirsiniz.  Ve belkide aşırı veriden kendinizi yetersiz hissedip hata yapmaya doğru koşarsınız. Bunu yapıyorsanız farkına varın, aşırı gözetimi ve kontrolleri sınırlandırın. Panik ve coşkulu davranışlardan kaçının.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu