İK Blog

Home Office Çalışırken Verimlilik Nasıl Sağlanır?

Home office çalışırken nasıl verimlilik sağlanır? Odaklanmak için neler yapılmalı? Verimliliğinizi arttıracak öneriler yazımızın devamında.

Pandemi dönemiyle birlikte uzaktan çalışma sistemi oldukça yaygınlaştı. Evden çalışmanın kolaylığı olduğu kadar evin rahatlığı odaklanmayı olumsuz yönde etkileyebiliyor. Peki verimli çalışmak için neler yapılabilir? Home office çalışırken verimli olmanızı sağlayacak önerileri sizin için bir araya getirdik.

Çalışma ortamınızı düzenleyin

calisma alani

Çalışmak için oluşturacağınız alan beyninize siz farkında olmadan bile çalışmanız gerektiği mesajını verecektir. Bu nedenle size özel bir çalışma alanı yaratmanızda fayda var..

Çalışacağınız noktayı nasıl oluşturduğunuz da verimli bir şekilde çalışabilmek için oldukça önemli. Çalışma mekanınızda bir pencere olmalı, güneş ışığı size enerji verecektir. Aynı zamanda çalışırken ihtiyaç duyacağınız her şeye sahip olabileceğiniz yeterli bir alan olmalı.

Gününüzü planlayın

not almak

Verimli çalışmak için gerekli ön koşul, zamanı iyi yönetmek. Zamanı iyi bir şekilde yönetebilmek için ise planlı olmak şart. Bunun için de bir yapılacaklar listesi oluşturmanız işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Günlük veya haftalık olarak hazırlayacağınız iş listesi sayesinde iş yoğunluğunuzu görebilir, planlamanızı buna göre yapabilirsiniz. Aynı zamanda plansızlık kaynaklı endişe ve stresten de korunmuş olursunuz. Bu sayede konsantrasyonunuz artacaktır.

Egzersiz Yapın

egzersiz

Ofisinizdeki ergonomi evinizdeki mobilyalarınızda olmayabilir. Bu nedenle uzun süreli oturma kaynaklı kas ağrıları yaşayabilirsiniz. Bunu önlemek için kısa molalar verebilir, vücudunuzu dinlendirebilirsiniz.

Mümkün olduğunca dik oturmaya özen göstermeli, oturduğunuz yerden baş, boyun egzersizleri yapmalısınız. Evin içinde yapacağınız kısa bir yürüyüş de bacaklarınızı rahatlatacaktır.

Kıyafetlerinizi değiştirin

pijama

Evet, pijamalarla çalışmak çok rahat. Ancak gün boyu pijamalarınızın içinde olmanız çalışma motivasyonunuzu düşürecek ve sizi tembelliğe sevk edecektir. Çalışmaya başlamadan önce pijamalarınızı değiştirip, rahat edebileceğiniz kıyafetler giymelisiniz. Bu vücudunuzun çalışmaya hazır hissetmesine yardımcı olacak ve motivasyonunuzu yükseltecektir.

İyi bir uyku çekin

iyi uyku

Vücudumuzdaki belli başlı fizyolojik sistemler ve beyinle ilgili yapılar, uyurken yenilenir. Uykusuzluk durumu ise bu faaliyetleri olumsuz etkiler. Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre; yetişkin bir bireyin günlük 7 ila 9 saatlik bir uyku süresine ihtiyacı var. Bu nedenle düzenli bir uyku verimli çalışmanıza da olumlu katkı sağlar. Buna göre uykunun düzenli ve belirtilen aralıklarda yapılması, verimli çalışmanın da etkisini artırıyor.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu