İK Blog

İş Arkadaşları Tarafından Yapılan Rahatsız Edici Davranışlar

İşte iş arkadaşları tarafından yapılan rahatsız edici davranışlar...

İş yerinde herkes huzurlu olmak ister. Çalışma ortamında yaşanan sıkıntılar çalışanların ruh halini ve çalışma performansını oldukça fazla etkiliyor. Çok sevdiğimiz çalışma arkadaşlarınız bile zaman zaman bazı davranışlar yüzünden sizi rahatsız edebiliyor.

Kimileri bu duruma tepki gösterirken kimileri sessiz kalmayı tercih ediyor. Fakat durum ne olursa olsun çalışanın motivasyonu düşüyor ve bu ortaya çıkardığı işi de etkiliyor. Uyarmakla uyarmamak arasında kaldığınız durumlarda çoğu insanın bu tarz durumlara maruz kaldığını hatırlayarak kendinizi yatıştırabilirsiniz.

Gözlemlerimize göre isteyerek ya da istemeyerek yapılan en rahatsız edici davranışları sizler için listeledik. İşte iş arkadaşları tarafından yapılan rahatsız edici davranışlar;

Sık sık dedikodu yapılması

Dedikodunun iyisi kötüsü olmaz diye boşuna dememişler. Yani sizin yaptığınız dedikodu da bu skalanın içine giriyor. Arkadaşlarınızla aranızda yaptığınız küçük dedikodu başka bir çalışma arkadaşınızın psikolojisini etkileyebilir, unutmayın!

gossip

Çalışma masanızın işgal edilmesi

Önemli bir iş üzerinde çalışırken çalışma arkadaşlarınızın sürekli masanıza gelip sizi meşgul etmesi kadar sinir bozucu bir durum yoktur herhalde? Git desen bir dert, kal desen bir dert durumlarında ne hissettiğinizi çok iyi anlıyoruz.

angry

Yüksek sesle konuşulması

“Güldük eğlendik, şimdi çalışma zamanı” dediğiniz andan itibaren yan masasındaki arkadaşıyla akşam ne yemek pişireceğini ya da haftasonu başına gelen olayı yüksek sesle anlatan arkadaş, seni de anlıyoruz! Fakat bazı işler de konsantrasyon gerektiriyor değil mi?

shutup

Yanlış yapılan bir işe aşırı tepki gösterilmesi

Tabi ki herkes sorumluluğunun bilincinde olmalı ve işini düzenli yapmalıdır fakat bazen gözden kaçan küçük bir detay bütün bir işi çöp edebilir. Bu gibi durumlarda çalışma arkadaşınıza gereksiz yüklenmenizin kanunen suç olduğunu ve vicdanen de suç olması gerektiğini unutmamalısınız. Ufak bir uyarıdan sonra “hatasız kul olmaz” diyerek hatayı telafi etmesini beklemek en doğru adım olacaktır.

sorry

Kötü kokan yemeklerin tüketilmesi 

-Öğle yemeğinde ofise lahmacun mu söylesek?

-Yanına da soğanlı salata mı yoksa?

Hayır arkadaşlar, bu tarz diyaloglardan kaçınınız.

smell

Sakız çiğnenilmesi

İş stresinden kurtulmak için sakızı minik minik çiğneyen iş arkadaşından bahsetmiyoruz tabi ki. Fakat bazı arkadaşlar durumu abartıp konsantrasyon diye bir şey bırakmıyor malesef.

chew

Yaptığınız işin küçümsenmesi

Çalışıp didinip güzel bir iş ortaya çıkardığınızı düşünüyorsunuz fakat canınız, birtaneniz sizin üstünüz olan bir iş arkadaşınız gelip yaptığınız işi küçümseyen tavırlar sergilediğinde moralinizin bozulması çok normal. Ya da çalıştığınız departmanın farklı departmanlarla kıyaslanarak “Aa, senin yerinde olmayı çok isterdim. Bizim departmanda olsan o zaman anlardın zorluk ne demek!” yorumunu aldığınızda sinirlenmeniz de çok normal. Unutmayın, elinizden geleni yaptığınız sürece iç huzurunuz stabil kalacaktır.

ridicule

İş tanımınız dışındaki görevlerin üzerinize yüklenmesi

“Ya canım bugün moralim biraz bozuk, şu işi sen halledersin değil mi?”

“Benim acil çıkmam lazım, bu işi sana paslıyorum.”

“Sen halledersin benim üzerimde başka işler var.”

Bu tarz diyaloglardan da kaçınmaya özen göstermelisiniz. İş arkadaşlarınızı çok seviyorsunuz ve onların isteklerini geri çevirmek istemiyorsunuz biliyoruz. Fakat bugün iyilik olsun diye yaptığınız işler yarın sorumluluğunuz haline gelebilir, unutmayın.

scared

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu