İş Hayatında Güven İnşa Etmenin 6 Yolu

İş hayatında güven inşa etmek için kullanabileceğiniz 6 önemli yöntemi sizin için derledik.

Hayatımızın her anında, yaşadığımız her karşılıklı ilişkide güven duygusunun önemi büyüktür. Kimse kendisinde güven duygusu yaratmayan biri ile iletişim kurmak istemez. İş hayatında ise güven daha kritik seviyededir. Normal hayatımızdan güvenmediğimiz insanlar iletişim kurmama lüksüne sahibiz ancak iş hayatında bu konuda o kadar da şanslı olamıyoruz.

İş hayatında çalışanların güvenini kazanmak biraz karışık bir süreçtir, fakat başarı için olmazsa olmazdır. Çünkü insanlar size güvendiği sürece işinizi büyütebilirsiniz. Ancak güven çok hassas bir konudur, güven kazanmanız yıllar sürse de kazanılan güvenini 2 dakikada yerle bir etmeniz oldukça kolaydır.

Bu yazımızda iş hayatında güven inşa etmek için kullanabileceğiniz yollardan bahsedeceğiz.

İşte güven inşa etmenin 6 önemli yöntemi;

1. İnsanlara güvendiğinizi gösterin.

Biri hata yaptığında ya da sizi hayal kırıklığına uğrattığında bağışlayıcı olun. Bir insanın hatasını yüzüne vurmak, bu kişinin güvenini değil, nefretini kazanmanıza yol açar. Bu da isteyebileceğiniz bir şey değildir. Bu nedenle anlayışlı olun ve halden anlayın.

Bir kişi yanlış bir şey yaptığında hemen peşin hüküm vermeyin. Bu kişiye bir hak tanıyın. Eğer aynı hata tekrarlanmıyorsa bu hata kazayla yapılmıştır. Ancak müsamaha gösterdiğiniz kişi aynı hataları yapmaya devam ediyorsa bu kişinin art niyetli olduğundan şüphe edebilirsiniz.

2. Karşılıklı çıkar sağlayan ilişkiler kurun.

Çalışanlarınız sizle birlikte çalışarak doğru karar verdiklerine inanmak isterler. Müşterileriniz ürün ve hizmetlerinizin onların hayatlarına kattığı değeri açıkça görmelidirler. Keza çalışanlarınız da yaptıkları işi sahiplenmek ve değer yarattıklarını hissetmek isterler. Çalışanlara değer verdiğinizi göstererek onların güvenini büyük ölçüde kazanabilirsiniz.

3. Sorunlara derhal çözüm bulun.

İş hayatında illaki irili ufaklı pürüzler çıkar. Bu pürüzlere yaklaşma tarzınız insanların size güven duyup duymamalarını belirleyen temel faktörlerdendir.

İnsanların size güvenmelerini istiyorsanız onlarla ilgilenmek durumundasınız. Sorunlarıyla hemen ilgilenmeli, bilgi paylaşmalı, onları süreçten haberdar etmelisiniz.  Çalışma arkadaşlarınızın sorunlarına ilgili olmak ve işteki huzuru sağlamak için adımlar atmak her iki tarafın da işini kolaylaştıracaktır.

Bir sorun sizinle paylaşıldıktan sonra, her adımda ya müşterilerin güvenini kazanırsınız ya da var olan güveni yerle bir edersiniz. Bu nedenle çalışanınıza karşı verdiğiniz sözleri yerine getirmeniz güven kazanma konusunda çok mühimdir.

4. Dürüst olun.

Asla dürüstlükten şaşmayın.Çalışanlara karşı her zaman açık olun. Eğer bir yalanınız ortaya çıkarsa bir daha kimse size inanmaz. Verdiğiniz sözleri tutmalı ve tutamayacağınız sözler de vermemelisiniz.

5. Esnek ve sabırlı olun.

Peşin hüküm vermeyin, sabırlı olun. Orta yolu bulmaya çalışın. Klasik yöntemlerle çözülemeyecek problemlere yeni ve farklı açılardan yaklaşmayı deneyin. Ve güvenin zamanla inşa edilen bir şey olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

6. İnsanların vaktini boşa harcamayın.

Güven kazanmak istiyorsanız insanların zamanını, paralarını ve emeklerini boşa çıkarmayın. Telefonlara cevap verin. E-maillere cevap vermekte geç kalmayın. Toplantılara zamanında katılın.

Ünlü İskoç şair George MacDonald’ın dediği gibi;

“Bir kişinin size güvenmesi, sizi sevmesinden daha yüceltici bir durumdur.”

 

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu