İK Blog

İş Yerinde Yaratıcılığı Arttırmak İçin Uygulayabileceğiniz 3 Fikir

İş yerinde yaratıcılığı arttırmak için fikirler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte önceden aylarca beklenen kaşeli mühürlü belgeler günümüzde göz açıp kapayana kadar e-mail ile gönderiliyor. Yurtdışı mülakatlar ve toplantılar eskiden yoğun ve uğraştırıcı süreçler içerirken artık tek bir tıkla saatlerce görüşmeler düzenlenebiliyor. Her ne kadar bütün bunlar göz kamaştırıcı olsa da gelecekte teknoloji bizleri gereksiz hale getirip bütün işi devralabilir mi bilemiyoruz. Bilim insanlarına göre teknoloji ve yapay zekaların bizi saf dışı bırakamayacağı bir özelliğimiz var: Yaratıcılık.

Teknolojinin bu kadar yaygın kullanıldığı günümüzde işverenler ve çalışanlar da yaratıcılığa eskisinden çok önem vermeye başladı. Ne yazık ki, yaratıcılık da uzun süre kullanılmadığında paslanan özelliklerimizden biri. Peki ya iş yerinde yaratıcılığı arttırmak için neler yapabilirsiniz?

İşte size yaratıcılığı arttırmak için denenebilecek 3 uygulama.

resim yaraticilik

1. Resim yapmak için hiçbir zaman geç değil.

Küçükken renkli kalemler ve kağıtlarla saatlerimizi geçirirken şimdi bunu zaman kaybı gibi görmeye başladık. Halbuki düzenli olarak resimle uğraşmak veya boyama yapmak beynin daha fazla bölgesini çalıştırdığı için yaratıcılık üstünde azımsanamayacak kadar etkili olduğu görülmüştür. İş yerinde haftada bir yarım saat ayırarak yapabileceğiniz bir resim çizme etkinliği ile ekibinizin yaratıcılığını arttırabilirsiniz. Hatta bu etkinlikleri eğlenceli hale getirmek için herkesin çizdiği resimleri birbiriyle değişmesini ve diğerlerinin çizdiklerini yorumlamasını isteyebilirsiniz.

beyin firtinasi

2.Her gün beyin fırtınası yapın

Söylemesi en kolay, yapması en çok pas geçilen uygulamalardandır. Ekibinizle birlikte her gün beyin fırtınası yapmak hem ekibin uyumunu arttıracak hem de ekibin yaratıcılığını geliştirecektir. Özellikle her beyin fırtınasından sonra ortaya çıkacak fikir bombardımanı size güzel sonuçlar verebilir. Ayrıca arada bir seçeceğiniz eğlenceli konularda da beyin fırtınası yapıp tartışmak iyi olabilir.

is yeri1

3. Çizgi dışına çıkmaya teşvik edin

“Yaratıcılık bizim işimiz, kimse bizim gibi değil” demek istiyorsanız ekip arkadaşlarınıza şimdiden “yaratıcılık senin işin” demeye başlayın. Unutmayın ki siz ekibinize güvenirseniz onlar da kendilerine güvenecektir. Ha ama bunu sakın öylesine demeyin! Çalışanlarınızda görmek istediğiniz yaratıcılık için önce siz kolları sıvayın. Bunun için dünya devi Apple’ın kurucusu ve eski CEO’su Steve Jobs’ın çalışanlarını limitlerin dışında düşünmeye teşvik etmek için ofiste çıplak ayakla dolaştığını hatırlayabilirsiniz.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu