İK Blog

İşe Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

İşe yeni başlayanlar için ilham verici önerileri yazımızda bulabilirsiniz.

Her yeni başlanan iş mutluluk getirdiği gibi bazı sorunları da beraberinde getirebilir. Kimi zaman bu sorunların çözümüne odaklanamadığımız için onlarla başa çıkamıyoruz. Bir sorun çözülmeden üstüne başka bir sorun eklendiğinde ise mental ve fiziksel olarak yoruluyoruz. Bu sebeple yeni başlanan işte atılacak ilk adımların önemi çok büyük. Başarıya giden ilk adımlarınızı planlı bir şekilde atarsanız karşınıza çıkan sorunları daha rahat göğüsleyebileceğinizi düşünüyoruz.

“Nasıl başlanırsa öyle devem eder” dedik ve işe yeni başlayanlar için öğütleri sıraya dizdik. İşte işe yeni başlayanlar için tavsiyeler;

Yaptığınız iş ne olursa olsun önce araştırın

Her işi A’dan Z’ye bilmenizin tabi ki imkanı yok. Fakat iyi haber, teknoloji çağında yaşıyoruz! İşiniz ne olursa olsun bir tık uzağınızda yatan bir bilgi deryası var. Bu sebeple verilen işe başlamadan önce o işin dünyada nasıl yapıldığını, ona dair örnekleri önceden öğrenirseniz bu sizin o işi başarma yolunuzda bir ışık olacaktır. Böylelikle hem araştırdığınız işlerden ilham alacaksınız hem de kendi fikirlerinizi daha kolay üreteceksiniz.

search

Yazarak düşünün

Söz uçar yazı kalır demişler, boşuna dememişler. Düşündüğünüz şeyleri kağıda döktüğünüzde hem kendinizden verim alacaksınız hem de düşündüklerinizi unutmayacaksınız. Havaya bakarak düşünmekten daha efektif bir yol varsa o da kesinlikle yazarak düşünmektir. Düşüncelerinizi somut bir şekilde önünüzde görmek sizi daha yaratıcı olmaya teşvik edecektir. Bu şekilde yeni girdiğiniz işte verilen görevleri daha kısa ve verimli bir şekilde tamamlayabileceksiniz.

writing

Çay/kahve molalarınızı minimumda tutun

Tabi ki herkesin molaya ihtiyacı var. Özellikle girdiğiniz iş yoğun bir iş ise kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin. Fakat bu molalar sürekli bir hale gelip işinizi aksatıyorsa bunu işvereniniz kesinlikle fark edecektir. Bu durum sizin tembel olduğunuz ve işten kaçmak için fırsat kolladığınız anlamına gelebilir ve iş görüşmenizde bıraktığınız intiba yerle bir olabilir. Molaları kısa tutup, gerçekten ihtiyacınız olduğunda molaya çıkmakta ve dikkat etmekte fayda var.

coffee

Emeğinizi küçümsemeyin ve küçümsetmeyin

Her işveren mükemmel, her direktör merhametli değildir. Kimi zaman yaptığınız iş beğenilmeyebilir ve eleştiri yağmuruna tutulabilir. Fakat bu durumda dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Ortaya çıkan iş, istedikleri kriterlere sahip olmasa da o iş için emek harcayan sizsiniz. Ve elbette ki işi öğrendikten sonra yaptığınız yanlışları bir daha yapmayacaksınız. Bu sebeple kendinizi küçümsemeyin ve küçümsemelerine izin vermeyin.

hard

Ne olursa olsun kibar olun

Herkes herkesle iyi anlaşamaz ve bu sebeple yeni girdiğiniz işte hoşlanmayacağınız insanlar karşınıza çıkabilir. İş yerindeki huzuru baki kılabilmek ve ılımlı bir insan profili çizebilmek adına kibar kalabilmeniz önemli. İletişime dayalı tüm problemlerinizi kibarlıkla çözmeniz sizi farklı kılacaktır. Fakat bu demek değil ki sizi alaşağı etmek isteyen insanlara boyun eğeceksiniz. Onları tabi ki “kibarca” uyarabilirsiniz.

politee

Anlamadığınız konularda yardım isteyin

Yeni girdiğiniz kurumun kültürüne hakim olabilmeniz biraz zaman alabilir. Verilen işleri zaman zaman bu bağlantıda yapmanız gerektiğinden anlamadığınız bir çok konuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumda serbest stilinizi ortaya koymak yerine çalışma arkadaşlarınızdan ufak tefek yardımlar alırsanız bunun bir cinayet olmayacağından emin olabilirsiniz.

help

Dedikodu yapmayın 

İşe yeni girdiğiniz için topluluğun bir parçası olmak adına dedikodu furyasına katılmayın. Çalışanlar sizden önce de orada olduğu için söyleyeceğiniz herhangi bir söz kariyerinizi başlamadan bitirebilir. Özellikle de işveren ile ilgili konuşmalarda fikirlerinizi beyan etmemeniz sizin açınızdan en hayırlısı olacaktır. Neredeyse her şirkette bulunan bu gruplardan koşarak uzaklaşmanızı tavsiye ediyoruz.

gossip

Kaldırabileceğinizden fazla sorumluluk almayın

Göze girmek için her yol mübah, değildir! Bugün yaptığınız ekstra iş yarın sorumluluğunuz haline gelebilir. Verilen işleri başarıyla tamamlayabilirsiniz, bundan şüphemiz yok. Fakat işleriniz yoğunlaştığında hepsiyle birden uğraşmak sizi oldukça yoracaktır. Elbette bir kaç işin sorumluluğunu almanın bir zararı olmaz ama sınırlarınızın farkında olmanız ve fark ettirmeniz önemli. Böylelikle hem fazla iş yükünden hem de akıl sağlığınıza zarar gelmesinden kurtulursunuz.

barbell

Sosyal olun, çekinmeyin

Başladığınız yeni işte çalışanların çoğu birbirini uzun zamandır tanıyor olabilir ve bu sebeple aralarından su sızmıyor da olabilir. Fakat bu sizi de gruba dahil etmeyecekleri anlamına gelmez. İşin ilk gününden samimiyet yakalayabilirseniz ne âlâ. Fakat sağlayamazsanız bile bu durum sizin için bir kabus olmasın. Öğle yemeklerine birlikte çıkmayı teklif edebilir veya sabah işe gittiğizide akşamlarının nasıl geçtiğini onlara sorup bir samimiyet yakalayabilirsiniz. Sosyalliğinizi ve samimiyetinizi ortaya koymaktan çekinmeyin.

shyy

Pes etmeyin

Kendinizi yetersiz hissettiğiniz anlar olabilir. Hatta “Benim burada ne işim var?” diye sorduğunuz anlar mutlaka olacaktır. Bunlar yeni girdiğiniz ortama alışma sürecinde herkesin başına geliyor emin olabilirsiniz. Fakat işi kavradıktan ve grubun bir parçası olduktan sonra kendinizi daha iyi hissedeceğinizden emin olun. Unutmayın ki konforlu alanınızdan yeni çıktınız ve bu bir süreç. Demoralize olduğunuz anlarda kendinizi iyi hissettiğiniz anları ve başarılarınızı düşünüp, pes etme fikrinden hemen uzaklaşın.

quitter

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu