İK Blog

Kariyeriniz İçin Faydalı Olabilecek Belgeseller

Kişisel gelişim ve kariyer yolculuğunuz için ilham alacağınız 7 önemli belgeseli sizin için derledik.

Günlerimizin büyük bir bölümünü evde geçirdiğimiz bu dönemde zamanımızı verimli kullanabilmenin önemi git gide artıyor. Kitap okuyor, film izliyor, yemek yapıyor veya oyun oynayarak zaman geçiriyoruz. Ancak zamanımızın bir kısmını da kişisel gelişimimize vermeyi ihmal etmemeliyiz.

Liderlik, iş hayatı, para, başarı ve daha pek çok konuda ufkunuzun açılmasına yardımcı olacak hem öğretici hem de keyifli belgeselleri sizin için listeledik.

Kariyerinize faydalı olabilecek 7 belgesel

1.Freakonomics

Gazeteci Stephen Dubner ve ekonomist Steven Levitt’in best seller olmuş “Görünmeyen Ekonomi: Dünya Gerçekte Nasıl İşliyor” adlı kitabını temel alan 2010 yapımı Freakonomics, bazen komik, bazen provokatif vaka incelemeleri üzerinden insan davranışlarını aydınlatıyor.

Vaka analizlerinde ekonomiyle ilgili teori ve kavramları başarıyla kullanan bu başarılı belgeseli izleyerek bir tüketici olarak sizi motive eden şeylerin yanında, müşterilerinizi, çalışanlarınızı, patronlarınızı ve meslektaşlarınızı da nelerin motive ettiğini de öğrenebileceksiniz.Belgesel, ekonomi bilgisi olan olmayan herkesin rahatlıkla anlayabileceği sade bir anlatıma sahip. Hayatın içindeki olayları ekonomiyle ilişkileri üzerinden etkili şekilde anlatan belgeselin yolda dinlemek için podcastleri ve Superfreakonomics adlı bir devamı da bulunuyor.

2.Steve Jobs: One Last Thing

Apple’ın vizyoner kurucusu kendi yöntemlerine sahipti. Ürün detayları ve pazarlama konularına takıntı derecesinde düşkün olan Jobs, Apple’da yaptığı devrimlerle teknoloji, perakende ve eğlence gibi çeşitli endüstrilerde de büyük dönüşümlere imza atmıştı. Hırslı ve bazen acımasız bir yönetici olan Steve Jobs’ın bilmediğiniz pek çok yönünü bu etkileyici belgeselde bulabilirsiniz.

2011 yılına ait bu PBS belgeselinde Jobs’un yetenek, yönetim tarzı ve hayal gücüne tanıklık ederek pazarlamanın en az sattığınız ürün kadar önemli olduğunu göreceksiniz.

3.One Week Job

Hayatınızla ne yapmak istediğinizi bilmiyor musunuz? Üniversiteden mezun olduktan sonra Sean Aiken de bu sorunla mücadele etmiş ve bu nedenle tutkusunu belirlemek için 52 hafta içinde 52 farklı işyerinde çalışmaya karar vermiş.

Hollywood yapımcısı ve hisse senedi tacirinden NHL maskotuna ve emlakçıya kadar uzanan meslekler macerasında Aiken’in öğrenip deneyimlediklerini konu alan 2010 yapımı belgesel . “Hayatımda ne yapmak istiyorum?” sorusuna cevap bulmaya yardımcı oluyor. Aiken hem kendine hem de işverenlerine başarının ve gerçek mutluluğun anlamını soruyor.

4.Iris

Albert Maysles’ın 95 yaşındaki moda ikonu Iris Apfel’in hayatını konu alan Iris adlı yapımı, yaratıcılığın gücü ile ilgili bir hikaye. Belgesel, Beyaz Saray’da dokuz farklı cumhurbaşkanı için restorasyon ve tasarım projelerinde müthiş işlere imza atan Apfel’ın, kendi ilginç tarzına ve bu süreçte pek çok kuralı nasıl yıktığına ışık tutuyor.

5.Jiro Dreams of Sushi

2011 yapımı, üç Michelin yıldızı almayı başaran ilk suşi şefi olan Jiro Ono’yu mercek altına alıyor. Japonya’nın milli hazine olarak gördüğü 91 yaşındaki usta isim hala mükemmelliğe ulaşmadığını ve bunun için merdivenleri tırmanmaya devam edeceğini söylüyor. Başarılı belgesel azim ve adanmışlığın nasıl mükemmel sonuçlar vererek karşılık bulduğunu etkili şekilde betimliyor.

6. Somm

Eğer tutkunuzu kariyerine dönüştürmek isteyen biriyseniz bu belgesel size ilham olacak. Somm, geçmesi çok zor olan, dünyanın en düşük başarı oranlarından birine sahip sommelier yani şarapçı kahyalığı sınavını geçmeye çalışan kişilerin macerasını konu alıyor. Ayrıca dünya gelinde şarap üretim ve tüketimiyle ilgili ilginç bilgilere de yer veriliyor.

7.Broke

ESPN’in 30 for 30 serisinin bir parçası olan 2012 yapımı Broke, bazı profesyonel sporcuların yokluktan zenginliğe yükseliş ve birkaç yıl sonra tekrar fakirliğe düşüşlerinin arka planını irdeliyor.

Yüksek profilli sporcuların ilginç hikayeleri yaşam tarzı enflasyonu hakkında önemli dersler sunarken herkesin finansal yıkımlar yaşamaya ne kadar yakın olduğunu da gösteriyor.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu