İK Blog

Koronavirüs Sonrası İş Hayatını Şekillendirecek 7 Değişiklik

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını sonrasında iş hayatında neler değişecek?

Koronavirüs ve etkileri tüm dünyayı yoğun bir şekilde etkiledi. Bu dönemde herkes hem ekonomik, hem sosyal, hem de psikolojik olarak büyük yaralar aldı. Artık her birimiz koronavirüs vakalarının azalmaya başlamasıyla birlikte hayatımızın normal seyrine dönmesini hepimiz dört göze bekliyor olduk. Zaman zaman şikayet ettiğimiz iş hayatımıza aktif bir şekilde dönmek ve ofislerimizde işimize tekrardan sarılacağımız günleri bile özler olduk.

Peki sizce koronavirüs sonrası iş hayatımız normal seyrimize döndüğünde, her şey eskisi gibi mi olacak? Yoksa her olaydan ders çıkarması gerektiğini bilen insanoğlu bir takım değişikliklere mi gidecek?

İşte koronavirüs sonrası uzmanlara göre iş hayatını şekillendirecek 7 değişiklik;

1.Karşıklıklı Güven

calismaortami042020

Yaşanan salgın ve dünyada süregelen sosyal izolasyon döneminde şirketler ve çalışanlar birbirlerini test etme imkanı bulacaklar. Bu dönemde şirketler zor zamanlarda güvenebilecekleri çalışanlarını test ederlerken, çalışanlar da şirketlerinin, uzun yıllardır dile getirdiği “insana değer” odaklı söylemlerin doğru olup olmadığını test edecekler. Bu nedenle bazı şirketler ve çalışanları arasındaki güven duygusu güçlenirken, bazılarındaki güven duygusu ciddi anlamda zayıflayacak. Bu durum nedeniyle iş gücü piyasasında pozitif ya da negatif yönde hareketlilikler yaşanacak.

2.Çeviklik

calismaortami0420201

Uzun zamandır gündemde olan “Çevik şirketler, çevik çalışanlar” söyleminin, yaşanan deneyimle birlikte ne kadar uygulanabilir olduğu anlaşılmış olacak. Şirketler ve çalışanlar çeviklik konusundaki becerilerini ve organizasyonel değişim ihtiyaçlarını net bir şekilde görecekler. Bu dönemde eksikliklerini doğru tespit edip, dönüşüm ve gelişim tarafında kendilerine yatırım yapan şirketler ve çalışanlar bu süreçten güçlü bir şekilde çıkacak.

3.Yeni Beceri ve Yeni Yeteneklerin Keşfi

calismaortami3

 Bu dönemde şirketler ve çalışanlar şu ana kadar hiç fark etmedikleri yeni yeteneklerini keşfedecekler. Bugüne kadar ihtiyaç duymadıkları ve farkında olmadıkları yeteneklerinin keşfedilmesi ile yeni iş alanlarına ve yeni iş yapış modellerine göre bir değişim yaşanacak. Bu değişimle birlikte yeni yetkinlik ve becerilerin keşfedilmesiyle birlikte şirketlerde yeni yetkinlik modellerini oluşturulacak.

4.Yeni Liderlik

calismaortami0420204

Yeni yetkinlik ve becerilerin keşfedilmesiyle birlikte şirketlerin ve çalışanların gözünde yeni bir lider modeli oluşacak. Bu model mevcut liderlerin kriz dönemindeki tutum ve davranışlarının, şirketler ve çalışanların üzerinde yarattığı etkiyle şekillenecek. Günümüzün liderlerinin bir kısmı bu süreçteki yönetim başarılarıyla yeni liderlik modelinin örnek figürleri haline dönüşecekken, bazıları da yeni dönemde lider olarak kalamayacak.

5.Çalışma Modeli

sunum presantation

Şu anda tüm dünya olarak deneyimlediğimiz uzaktan çalışma modeli daha da yaygınlaşacak ve çalışma hayatının yeni normali haline gelecek. Artık şirketler daha küçük ofislere ve mobil çalışanlara ihtiyaç duyarlarken, çalışanlar da öncelikli tercih olarak uzaktan çalışma ve esnek çalışma imkanını sunan şirketlerde çalışmayı tercih edecek. Toplantıların ve ortak çalışmaların online platform üzerinden yapılmasıyla özellikle beyaz yakadaki zaman kayıplarının önüne geçilecek.

6.Dijitalleşme

calismaortami0420205

 Tüm şirketler dijitalleşmenin ne kadar önemli ve gerekli olduğunu anladıkları bu sürecin sonrasında, dijitalleşme konusundaki çalışmalarına ve yatırımlarına ağırlık verecek. Dijital dönüşüm projeleri, salgının yarattığı ekonomik hasarın atlatılması sonrasında şirketlerin gündemindeki ilk projeler olacak. Özellikle şirketlerde dijital dönüşüm alanında çalışan ve buna liderlik eden kişiler/ birimler daha da önemli hale gelecek.

7.Çalışan Davranışları

calismaortami0420206

Çalışma hayatının içerisinde yer alan birçok insanda mental bir dönüşüm yaşanacak. Özellikle dünyada yaşanan bu zorlu süreç, çalışma hayatında yer alan insanların hayata ve çalışma hayatına olan bakış açılarını değiştirecek. Bu mental dönüşüm neticesinde kişilerin ve şirketlerin öncelik sıraları değişecek. Özellikle şirketlerin ve insanların değerleri ile ilgili yaşanacak dönüşüm şirketlerle çalışanlar arasındaki bağlılık ve iş ilişkilerini kökünden değiştirecek.”

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu