İK Blog

Lider Vasfına Sahip Olmak İçin Gereken 5 Özellik

Lider olmak, liderlik yapmak oldukça zahmetli ve birçok özelliği etkin kullanmayla ortaya çıkan bir beceri. Peki iyi bir lider olabilmek için hangi özelliklere sahip olmamız gerekir?

Liderlik yeteneğinin her ne kadar varoluşsal olduğunu düşünenler varsa da, birçok kişinin aklında hep aynı sorular var; liderlik yeteneği sonradan kazanılır mı? Liderlik kabiliyetleri geliştirilebilir mi?

Tüm Dünyada en çok satan kitaplar arasında liderlik ve kişisel gelişim kitaplarının olduğu gerçeğinden yola çıkarak artık insanların iyi ve güçlü liderlik özelliklerinin iş hayatında olduğu kadar sosyal hayatta da gerekli olduğunu düşündüklerini söylemek güç değil.

Peki lider olabilmek için gereken kaslarımızı nasıl geliştirebiliriz? Bir liderde aranan özellikler nelerdir?

İşte liderliği etkileyen ve güçlendiren 5 önemli özellik;

1. Lider sorunlara etkili çözüm bulan insandır.

Adult Problem Solving Group - Rachel Bédard, Ph.D.

Karar sürecindeki, bilgi toplama ve değerlendirme aşaması, sorunun kendisini çözmek kadar zor ve karmaşık bir aşamadır. Etkili liderler, bilgi toplama ve değerlendirme sürecini önemser, bu alanda da liderlik yaparlar. Doğru çözümün, doğru bilgi toplama ve doğru değerlendirmeyle mümkün olacağını bildiklerinden, bu süreci titizlikle yönetirler.

2. Lider sonuç odaklıdır.

Index of /wp-content/uploads/2013/10

Liderlik sadece bir yön belirleme, hedef koyma işi değildir. Etkili liderler işi sonuna, sonuç alana kadar takip ederler. Sonuç alabilmek için,  sadece vizyon çizmekle kalmazlar, etkin çalışma, verimlilik ve disiplin gibi konulara da liderlik ederler.

3. Lider, farklı bir bakış açısına sahiptir.

What does a female leader look like? | ICAS

Etkili liderler, herkesin alışık olduğu bakış açılarıyla yetinmez yeni eğilimleri ve gelişmeleri takip ederler. Çalışanları yeni fikirler ve çözümler bulmaya teşvik ederler. Önemli her konuda farklı bakış açılarına sahiptirler. İnsanlara yeni bakış açılarıyla ilham verirler.

4. Lider insanlara destek olur, onları geliştirir.

Women in Leadership - GrowthAcademy

Liderlik, tek başına değil insanlarla birlikte başarılı olma işidir. Etkili liderler, insanlarla empati kurarlar, insanları anlayarak onlarla işbirliği yaparlar. İnsanları geliştirmek, onların yeni yetkinlikler kazanmalarını sağlamak için çalışırlar. Birlikte çalıştıkları insanların enerjilerini doğru yönlendirip, kaynakların en etkin şekilde kullanılmasını sağlarlar.

5. Liderler, vizyon sahibidir.

Women in Leadership - How Can We Close the Gap? | KBRS ...

Liderlik sadece vizyon koymak, hedef ve strateji belirlemekten ibaret değildir. Liderlik, gücü ele geçirip, insanlara ödül ve ceza vermek de değildir.Etkili bir lider vizyoner olduğu kadar, aynı zamanda gündelik sorunları doğru ve etkin yollarla çözen, sonuç odaklı insandır. Doğru değerlendirme yapan,  birlikte çalıştığı insanları motive eden, onları geliştiren; yeni bakış açılarıyla herkesin ufkunu açan insandır. Lider, insanlara yol açan ve sonra o yolu onlarla, omuz omuza yürüyen ve sonuç almasını bilen insandır.

Kentsel Dönüşüm

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu