İK Blog

Nasıl Prezentabl Olunur?

İş dünyasında sözü sıkça geçen prezentabl olmak nedir? Nasıl prezentabl olabilirsiniz?

İş dünyasında sık sık “prezentabl olmak” konusu açılır. Bu kavram çok önemli bir şey olacak ki, neredeyse bütün İnsan Kaynakları personelleri prezentabl olmanın oldukça fazla önemli olduğunu vurgular. Peki ya prezentabl olmak nedir? Nasıl prezentabl olunur? Prezentabl olmak için nelere dikkat etmelisiniz?

Bütün bu soruların cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz…

Prezentabl nedir?

Prezentabl Latince kökenli bir kelime olup İngilizce’deki “presentable” kelimesinin dilimize uyarlanmış halidir. Kelime olarak “düzgün görünüşlü” veya “düzgün görünen” anlamına gelen bu kelime iş dünyasın da daha çok “uygun görünümlü” olarak kullanılır.

Prezentabl olmak için dikkat etmeniz gerekenler ise başlıca şu şekildedir:

  1. Görünüşünüze önem verin: Unutmayın ki insanlar sizinle konuşmadan önce size bakarlar. Ve çoğu insan sizinle konuşmaya karar vermek için dış görünüşünüzü gözden geçirir. Bu yüzden insanlara karşı prezentabl görünmenin ilk adımı ortama uygun, temiz ve güzel görünümlü kıyafetler giyinmektir.
  2. Diksiyonunuza dikkat etmekte fayda var: Diksiyon derken tabii ki de bir Zeki Müren diksiyonundan bahsetmiyoruz. En azından karşınızdaki kişilerle konuşurken mahalleden arkadaşlara konuşuyor gibi olmamakta fayda var 🙂
  3. Ufak bir tebessüm: İnsanlarla iletişime geçerken yalnızca konuşmayız. Yüz ifadelerimiz ve el hareketlerimiz de karşımızdakilere bizimle alakalı birçok şey anlatır. Bu yüzden prezentabl olmanın en önemli şartlarından bir tanesi de ufak bir tebessümü yüzümüzden eksik etmemektir. Tabii, sırıtmamaya da özen gösterelim 🙂

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu