İK Blog

Öğrenme Motivasyonunun Yaşının Olmadığını Kanıtlayan Tolstoy’un Bisikleti

Motivasyon eksikliğinden kafanızı kaldıramıyorsanız bu hikayeyi okumanızda fayda var.

Ne yazık ki günümüzde birçok kişi motivasyon eksikliğinden yakınmaktadır. Özellikle hafta başlarında daha çok hissettiğimiz bu durum işleri erteleme noktasında daha kötü etkileyici bir hâl alır. Bunun yanı sıra bazen izlediğimiz bir film, dinlediğimiz bir şarkı, hatta beklemediğimiz bir anda aklımıza gelen ufak bir düşünce bile motivasyon eksikliğimizi azaltıp kendimizi toparlamamıza yardımcı olabilir.

Motivasyon eksikliğimizi bir süre de olsa azaltmamıza yardım edebilecek, tarihin en iyi yazarlarından Tolstoy’un başından geçmiş “Tolstoy’un Bisikleti” olarak anılan hikayeyi yazımızda sunuyoruz.

Tolstoy’un Bisikleti

download

Dünya’nın dört bir yanında adı bilinen ünlü Rus yazar ve düşünürlerinden Tolstoy, bir yazar olmasının yanı sıra büyük toprakların da sahibiydi. Dönemin Çarlık Rusya’sında sahip olduğu servet ve topraklar nedeniyle büyük bir kesimden saygı görmekteydi. Sahip olduğu servete rağmen Tolstoy oldukça mütevazı bir hayat sürmekteydi. Gününü torunlarıyla oynayarak ve yazarak geçiren Tolstoy, bütün mal varlığını emrinde çalışan çiftçi ve işçilere dağıtmayı planlıyordu.

Eşi ve çocukları tarafından bu düşünceleri yanlış görülen Tolstoy, bütün bu tartışmalardan ve fikir ayrılıklarından bunalıp 60’lı yaşlarının sonunda evi terk etme kararı aldı. Çoğu kişiye bir hayal gibi gözüken çiftlik hayatını bırakıp bir berduş gibi tren istasyonlarında hayat sürerek zamanını oradan oraya gezerek geçiriyordu.

5c681de09a88e684903564

Bu yolculukları sırasında bisiklete binen bir çocuğu görmesiyle daha önce hiç bisiklet sürmediğini ve öğrenmeye fırsatının olmadığını hatırlayan Tolstoy, 70’li yaşlarındayken ikinci el bir bisiklet alır ve bisiklet öğrenmeye karar verir.

70’li yaşlarında, zayıf, upuzun beyaz sakallı ve yüzü kırış kırış bir adam olan Tolstoy, Rusya sokaklarında düşe kalka bisiklete binmeye çalışır. Bazen onu gören çocuklar dalga geçer, bazen bisiklet üstünde dengede durmasına yardımcı olurlar.

Ve en nihayetinde Tolstoy, 1910 yılında 82 yaşındaki ölümünden henüz yıllar önce bisiklet sürmeyi öğrenmiş olur.

Unutmayın, harekete geçmek için hiçbir zaman geç değildir. Sadece ilk adımı atmanız yeter!

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu