Pandeminin Ofis Tasarımlarına Etkisi

Normalleşme sürecinde işyerinde virüs bulaşmasını en aza indirgemek için ofis tasarımlarında ne gibi değişiklikler yapılabilir?

Pandeminin iş hayatına en büyük etkilerinden biri evden çalışma sistemi üzerine oldu. Türkiye dahil dünyada birçok ülkede çalışanlar işlerini evden yürütmeye başladılar. Ancak salgının hala devam etmesi ve ofislere dönülmeye başlanmasıyla, çalışanların ve işverenlerin ilk önceliği güvenli bir ofis ortamı oluşturmak üzerine oldu.

Peki normalleşme sürecinde ofislerde virüsün bulaşmasını en aza indirgemek için tasarımsal olarak ne tür değişikliklere gidilebilir? Örnek olabilecek tasarım önerilerini sizin için bir araya getirdik.

İlk Önceliğimiz Hijyen

7 Precautions Employees Should Take During the Normalization ...

Hijyenik bir ofis ortamına sahip olabilmek içi öncelikle basit çözümler üzerine gidilmeli. Masaların temizliği, ortak kullanım alanlarının temizliği oldukça önemli.
Örneğin; global emlak şirketi Cushman & Wakefield’in ofisinde, çalışanların masaları için bir kağıt Amerikan servisi almaları istendi. Günün sonunda, bu kağıt servis atılacak ve bu da Covid-19’un yüzeylere yayılmasını azaltmaya yardımcı olacak.

Kapalı Ofis Yeni Trend

Açık ofis mi kapalı ofis mi? Çalışanı nasıl etkiler? | Modern ...

Senelerdir ofis tasarımda trend açık ofis. Ancak yeni normalde bu eğilimi tersine çevirerek kapalı ofislere geçmek en sağlıklısı. Yeni dönem için kapalı ofislere geçiş örneklerini tüm global şirketlerden duymaya başladık bile.

İşaretler Önemli

Coronavirus worries spread globally - Chicago Tribune

Hijyen alanı, ortak alan, asansöre binecek kişi sayısı, yemekhane ve tuvalet alanları derken her yerde sinyallere ihtiyaç var. Bunu yol işaretleri olarak düşünebilirsiniz. Ofis zemini, duvarlar , cam alanlar vs. buralarda gerekli işaretleri kullanın. Mevcut salgın sırasında hastalığın yayılmasını en aza indirmek için tek yönlü akış oluşturun.

Ofis İçi Mobilya Kullanımı

How can we social distance in the workplace? | AJ Products Online

Bazı şirketler için evden çalışma devam etse de elbette ofise dönüldüğünde risk devam ediyor olacak.Buradaki zorluk, iş yerlerinin nasıl uyarlanacağıdır. Cushman & Wakefield, yeni bir ofis tasarımıyla bu konuda diğer şirketlere örnek oldu. ‘Six feet’ adı verilen ofis tasarımı çalışanların birbirinden gerekli sosyal mesafe uzaklıkta kalmalarını sağlıyor. Foster ve Partners şirketinde 10 yıl boyunca mimarlık ekibini yöneten ve şimdi Zaha Hadid Architects’te (ZHA) çalışan Arjun Kaicker’a göre pandemi ofis mobilyalarını radikal olarak yeniden şekillendirecek. Kaicker’a göre yeni dönemde ofis mobilyaları daha büyük olacak ve aralarında mesafe olacak şekilde konumlandırılacak.

Hayat Kurtaran Teknolojik Çözümler

MAGIC FACE Yüz tanıma sistemleri Türkiye Distribütörü

Şirketlerin hastalığın bulaşmasını azaltmak için yeni bir temassız teknoloji paketine yatırım yapmaları gerekebilir. Kullanılacak teknolojiler ile çalışanların ofisin farklı noktalarına elleriyle daha az temas etmesi amaçlanmalı. Ofis kapıları, asansörler hareket sensörleri ve yüz tanıma kullanarak otomatik olarak açılabilir. Hatta kahve bile akıllı telefondan sipariş edilebilir. Teknoloji, çalışanlara sosyal mesafeyi hatırlatmak için de kullanılabilir. Örneğin çalışanların hareketlerini cep telefonları üzerinden izlemek için işaretler yerleştirilebilir ve mesafe kuralları ihlal edildiğinde potansiyel olarak uyarı gönderilebilir.

Temiz Hava Şart

Modaya Uygun Modern Açık Konsept Loft Ofis Alanı Ile Büyük ...

Covid-19’un yayılmasını önlemek için iyi bir havalandırma olması çok önemli. Basit yöntem bir pencere açmak olabilir ancak birçok ofiste bu mümkün değil. Özellikle plaza katlarının en büyük problemi havalandırma. Filtrelenmiş havanın tek seçenek olduğu yerlerde, üst düzey ofis iklim kontrol sistemleri gerekecektir. Çin’in kötü hava kalitesi sebebiyle bu teknolojiyi kitlesel olarak benimsemesinin ofis çalışanlarının masalarına daha hızlı dönmelerine yardımcı olduğu düşünülüyor.

Ortak Çalışmalara Dikkat

COVID-19: Who's responsible for enforcing safety at work? | HRD Asia

Virüsten sonra yeni kurulan işletmelerin aynı binaları paylaştığı masaları dönüşümlü kullanıldığı ortak çalışma modelinde bir artış söz konusu olabilir mi? Bu mümkün olabilir. Ancak bundan sonra şirketler gerçekten tüm ekiplerini tek bir ofise koymak isteyecek mi ya da diğer işletmelerle aynı ofiste çalışmalarını doğru bulacaklar mı, bu bilinmiyor.

Selamlaşmalar Artık Sosyal Mesafeli

İnsan olduğumuzun farkına vardık - winally.com

Birçok kuruluş ofis personeli eve gönderilmeden önce selamlaşma politikası değişiklikleri uygulamaya başlamıştı. El sıkışmalar kalktı ve bir süre daha geri gelmemesi bekleniyor. Ancak yeni selamlar ortaya çıktı.

Bu yılın başlarında, Pekin’deki reklam panoları insanlara kendi ellerini sıkmayı teşvik etti. BAE ve Katar vatandaşlarından burun buruna selamlamalardan kaçınmalarını istedi ve aynı şekilde Fransız hükümeti de eski selamlaşma şekillerinin değiştirilmesini istedi. Henüz ofise dönmeyenlerdenseniz, ofise döndüğümüzde sosyal mesafeli selamlaşmalar bizi bekliyor olacak.

Evden Çalışmaya Devam Edilemez mi? Ofise Dönmek Şart mı?

Geldik en çok merak edilen konuya… Ofis çalışması neden zorunlu olmak zorunda?

Yapılan araştırmalar salgın süresince evden çalışanların hemen ofise dönmek istemediğini ortaya koyuyor. Özellikle de uzaktan da çalışabildiğini keşfeden bazı meslek grupları bu konuda daha kararlı. Elbette evden çalışmanın da zorlukları ve handikapları var. MicKinsey, düşük üretkenlikten zayıf iletişime kadar evden çalışmanın daha sorunlu yönlerinin çoğunun güçlü gözetim, küçük ekip çalışması ve iş için doğru mesajlaşma araçlarıyla ele alınabileceğine inanıyor. Örgütsel psikolog Adam Grant, birçok çalışanın da evden çalışmanın zevklerini keşfettiğini düşünüyor. Kıyafet değiştirmemek, trafikte zaman kaybetmemek bunlardan bazıları.

Ilaydag

İş hayatı ve insan kaynakları ile ilgili çok çeşitli içerikler

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu