İK Blog

Pazartesi Sendromu’ndan Kurtulmak İçin 3 Yol

Pazartesi Sendromu'ndan kurtulmak düşündüğünüzden daha kolay!

“Pazartesi Sendromu” hafta sonundan sonra ilk iş gününde yaşadığımız kafayı yataktan kaldıramama haline verilen isimdir. Çalışma hayatındaki herkes en az bir defa bu durumu yaşamıştır. İçilen litre litre kahve, alınan soğuk duşlar… Hiçbiri Pazartesi Sendromu dediğimiz şeyle baş edemiyor. Halbuki, Pazartesi Sendromu’ndan kurtulmak düşündüğünüz kadar zor değil. İşte size Pazartesi Sendromu’ndan kurtulmanın birbirinden kolay 3 yolu.

 

pazartesi sendromu3

Pazartesi günlerinden nefret etmemizi sağlayan bu sendrom, aslında arkasında bir çok neden barındırıyor. Diğer bir değişle, herkesin Pazartesi Sendromu’nu yaşamaması tesadüf değil. Genel olarak günlerinizi nasıl geçirdiğiniz ve ne kadar sağlıklı bir yaşam tarzınızın olduğuyla da fazlasıyla alakalı bir durum bu. Yapılan araştırmalara göre Pazartesi Sendromu’ndan en çok muzdarip olan kişilerin ortak özelliklerinden bazıları şunlar:

  1. Özellikle hafta sonları artan sık alkol ve sigara kullanımı
  2. Düzensiz ve kalitesiz uyku
  3. Maddi ve manevi stres kaynakları
  4. İş ile alakalı motivasyon eksiği
  5. Aşırı ya da geç saatlerde tüketilen ağır gıdalar
  6. Gündelik hayatta fazla kafein tüketmek

Bu tür alışkanlıkları azaltmanın Pazartesi Sendromu‘na iyi gelebileceği biliniyor. Bu tür alışkanlıkları azaltmak veya bitirmenin yanında pazartesi günleri daha zinde olmak için edinebileceğiniz 3 alışkanlık ise şunlar:

_______________________________________________________________

1. Sabahları Kahvaltıyı Atlamamak

pazartesi sendromu4

Herkesin bildiği ama kimsenin gerçekleştirmediği bir şeydir sabahları kahvaltıyı atlamamak gerektiği. Özellikle tek başına yaşayanlar için büyük bir külfettir ayrıca kahvaltı hazırlamak. “Sabahları iyi kahvaltı yap” denildiğinde herkesin aklına ballar, reçeller, yüz çeşit peynir, taze demlenmiş çay gelse de aslında bahsedilen şey bu değildir. “Bir fincan kahve içip evden çıkma” demek daha doğru olacaktır. En azından bir yumurta ve bir bardak ılık süt içilse bile bir fincan kahveye göre daha besleyici olacaktır.

_______________________________________________________________

2. Sabah Erken Uyanmak

pazartesi sendromu1

Erken ama ne kadar erken? Martılar bile uyanmadan uyanın demiyoruz tabii ki. Sadece en azından evden çıkmadan 30-45 dakika kadar önce yataktan çıkmış olun. Araştırmalara göre Pazartesi Sendromu’ndan etkilenen insanların büyük bir kısmı işe gitmek için son dakikada yataktan çıkıyor. Eee, henüz uyanmamışken yola çıkarsanız tabii ki o günden nefret edersiniz 🙂

_______________________________________________________________

3. EG-ZER-SİZ!

pazartesi sendromu5

Sabahları sadece 5-10 dakika da olsa çok düşük tempoda egzersiz yapın. Kimse maraton koşun demiyor size. Sabahları işe gitmeden önce kendinize ayıracağınız 5 dakikalık açma germe hareketleri bile sizi pazartesi sendromundan kurtarmaya yetebilir. Uyandığınızda hemen işe gitmektense 5 dakika egzersiz yapmak bedeninize “Uyan!” sinyali yolluyor. Böylece hem gün boyu zinde hissediyorsunuz hem de daha sağlıklı bir hayat sahibi oluyorsunuz 🙂

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu