İK Blog

Sabah Kahvemi İçmeden Uyanamam Diyenlere Kötü Haber

Sabah uyandıktan sonra kahve içmenin kötü etkilerini biliyor muydunuz?

Günümüzde birçok kişinin bir ritüel haline getirdiği sabah kahvesi alışkanlığı beklemediğiniz birtakım sorunlara yol açabilir. Dünyanın dört bir yanında milyonlarca kişinin gündelik olarak tükettiği kahve, sabahları içildiğinde ne tür etkilere sahip oluyor? Kahve içerek ayılanlar için kötü haber…

Dünyada birçok kişinin severek tükettiği kahve ile ilgili kötü haber!

Yüzyıllardır birçok kişinin sık sık tükettiği kahve, aşırıya kaçılmadığı sürece insan sağlığında olumlu yönde etki yapmaktadır. Metabolizmayı düzenleyen, yoğun geçen günlerde enerjimizi tazeleyen kahvenin nasıl ve hangi durumlarda tüketilmesi gerektiği ise yeni bir tartışma yarattı.

Yapılan son araştırmalara göre sabah kahvesi alışkanlıklarımızı biraz değiştirmekte fayda var.

Genellikle sabah uyanır uyanmaz kahve demlemek pek de doğru bir karar olmayabilir. Uyandıktan hemen sonra kahve içmek, sabahleyin enerji tazeleyici bir görev almaktan çok; enerji azaltıcı etkide bulunuyor.

Sabah erken saatlerde kahve içmek, henüz uyanan vücuda aniden kafein pompaladığı için gece dinlenmesiyle vücutta biriken enerjinin aniden harcanmasına sebep oluyor.

Sabah içilen kahve, sanıldığının aksine uyanmaya fayda sağlamıyor. Aksine bütün enerjinin yoğun şekilde kullanılarak israf edilmesine sebebiyet veriyor.

kahve ofis 2021

Doğru kahve tüketimi nasıl olmalı?

Bilim insanları, gün içerisinde sık kahve tüketmekten kaçınılması gerektiği kanaatinde. Bununla beraber, sabah kahvelerinin kahvaltı eşliğinde ya da sabah uyanır uyanmaz içilmesinin yanlış olduğu görüşü hakim. Sabah kahvelerinin kahvaltıdan 45 dakika ile 1 saat sonrasında içilmesi, vücuda alınan kafeinin metabolizmayı destekleyici işlevde bulunacağı söyleniyor.

Şaşırtıcı bir fikir daha…

Sabah kahvesi dışında, gün içerisinde ne zaman kahve içmeliyiz sorusuna ise bilim insanlarından şaşırtıcı bir cevap geliyor. Gün içerisinde yorgunluktan dolayı şekerleme yapma ihtiyacı hissettiğinizde ufak bir bardak kahve içtikten sonra 15 dakika kadar kısa bir süre kestirmek, sonrasında daha enerjik bir şekilde güne devam etmenize yardımcı olacaktır.

Bu yöntem kullanılarak kahvenin içerisinde doğal halde var olan kafeinin uykuyu geçiştirmekten çok uykuyu ve dinlenme sürecini hızlandırıcı ve destekleyici etki sağlayacağı yeni çıkan fikirlerden bir tanesi.

Kentsel Dönüşüm

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu