İK Blog

Tatil Beldelerinde Hangi İşler Kurulabilir?

İşten ayrılıp Ege'ye yerleşmeyi düşünenler için iş kurma rehberi hazırladık.

Yüzlerce beyaz yakalının hayali büyük şehirlerdeki koşturmacalı hayatı bırakıp sahil kasabasına yerleşmek ve orada iş kurmak. Peki sahil beldelerinde hangi işler yapılabilir? Şehrin gürültüsünden kopup tatil beldelerine yerleşmeyi düşünenler için iş fikirlerini derledik.

İş hayatının stresi özellikle beyaz yakalı, hedefli sürekli stresli çalışanlar için uzun yıllar dayanılamayacak düzeyde zor. Üzerine son yıllarda Türkiye ve Dünyada yaşanan olumsuz gelişmeler de eklenince yüzlerce çalışan işlerinden ayrılıp Ege veya Akdeniz’e yerleşmenin yollarını arıyor. İK Magazin olarak büyük şehirlerden tatil bölgelerine taşınmayı düşünenler için iş fırsatlarını araştırdık.

İşte ege bölgesine yerleşmeyi düşünenler için potansiyel iş fikirleri;

Potansiyelinize Odaklanın

İş kurmayı düşünenlerin başlarda yaptığı en büyük hatalardan biri de kendi niteliklerini unutup ne para getirir sorusuna yönelmek oluyor. Oysa her insanın kendi içinde bir yeteneği veya yıllarca yaptığı meslekten öğrendiği meziyetleri olabiliyor. İş kurma fikrini tasarlarken niteliklerinizi bir kağıda not edin. Elinizdeki niteliklerle nasıl faydalar yaratabileceğinizi düşünün.

Meziyetlerinizi uzaktan çalışma ile paylaşın

Ege’ye taşınmanın illa Ege’de bir iş kurmanız anlamına gelmiyor. Meziyetlerinizi uzaktan bir faydaya dönüştürebilir misiniz bunu araştırın. Örneğin iyi derecede ingilizce biliyorsanız uzaktan ingilizce dersi vermek, satış becerileriniz varsa bunu eğitimlere yada yarı zamanlı koçluk eğitimlerine dönüştürmek mümkün. Bir insan kaynakları profesyoneli iseniz danışmanlık firmaları için uzaktan işe alım hizmeti verebilirsiniz. Önemli olan meziyetlerinizi kiminle paylaşabileceğinize karar vermek ve uygun mecrayı bulmak. İş ile ilgili meziyetlerinizi uzaktan paylaşmak istiyorsanız Linkedin güzel bir mecra olabilir. Linkedin’de sık sık faydalı içerikler paylaşarak duyurularınızı geniş kitlelere ulaştırabilirsiniz.

Kalkınma ajanslarını araştırın

Özellikle Ege’de Kalkınma ajansları faydalı projelere finansman desteği sağlıyor. Turizm için faydalı olabilecek bir proje geliştirip kalkınma ajanslarından destek alabilirsiniz. Yapmanız gereken projenizi detaylandırmak ve faydasını doğru anlatabilmek olacak.

Sosyal sorumluluk projesi oluşturun

Sosyal sorumluluk tüm dünyada ihtiyaç duyulan ve talep gören bir konu. Doğaya ve insanlığa faydalı olabilmek için bir organizasyon oluşturabilirsiniz. Böyle bir organizasyon kurmadan önce gönüllü kuruluşların içerisinde bir süre görev alarak kendinize çevre edinebilirsiniz. Sosyal sorumluluk her ne kadar kar amacı gütmeyen oluşumlar olsa da burada çalışan insanlar hayatlarını devam ettirebilmeleri için elbette para kazanıyor. Birçok insanın hayatını sosyal sorumluluktan kazandığını unutmayın.

Instagram ticaretine başlayın

Son dönemde instagram insanların çok fazla vakit geçirdiği bir mecra haline geldi. Instagram üzerinden satış yapabileceğiniz bir ürün bulup bu ürün için sayfa açabilirsiniz. Üstelik Instagramdan satış yapabilmek için bir e ticaret sitesine de ihtiyaç duyulmuyor. Instagram’ın pazar yeri uygulamasından ürünlerinizi online olarak satışa çıkarabilirsiniz. Yerleştiğiniz bölgenin yerel ürünlerini satabileceğiniz gibi farklı yerlerden bulduğunuz ürünleri de alıp satabilirsiniz.

Eğer Ayvalık’a yerleşmeyi düşünüyorsanız Ayvalık’ta neler yapabileceğinizle ilgili aşağıdaki yazıya göz gezdirmeyi unutmayın!

İş Hayatından Sıkılanlar İçin Ayvalık’ta Yaşam Rehberi

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu