İK Blog

Temiz Enerji Kullanan Binalar 2 Milyondan Fazla Yeni İstihdam Yaratcak

Schneider Electric ve Boston University’nin ortak çalışmasına göre, net sıfır binalara geçişi ile 2 milyondan fazla yeni istihdam olanağa ortaya çıkabilir.

“Yeşil Bir Gelecek İnşa Etme: Düşük Karbonlu Binalarda Elektrik, Isıtma ve Depolamanın İş Yaratma Potansiyelinin İncelenmesi” başlıklı araştırma makalesi, düşük karbonlu yeni nesil binaların iş yaratma potansiyelini bu denli ayrıntılı bir düzeyde ele alan ilk çalışma olarak ele alındı. Araştırma, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerindeki konut, hastane, otel, ofis, satış ve eğitim alanlarını kapsayan düşük karbonlu bina modelleri için küresel istihdam sonuçlarını inceledi. Veriler, özellikle tüketici tarafından üretilen yenilenebilir enerji kaynakları için çatı üstü güneş panelleri, ısı pompaları ve enerji depolama pillerinin kullanımına ilişkin potansiyele odaklanırken istihdam tahminleri ise 2050 küresel net sıfır hedefleriyle uyumlu olarak, binaların %100 yenilenmesi için öngörülen bir zaman çizelgesi doğrultusunda hazırlandı.

Araştırmadan öne çıkan bulgular ise şu şekilde:

  • İş yaratma potansiyeli hem bölgeye hem de bina türlerine göre incelendi. Buna göre, konut binaları için bina başına yaklaşık 0,05 iş yaratılabilir. Ticari binalar için bu rakam 0,3 ile 4,7 arasında değişiyor. Birleştirilmiş konut ve ticari bina sayısı göz önüne alındığında, bu dönüşümün yeni iş yaratma potansiyeli milyonları aşıyor.
  • Avrupa’da ülke bazında bu potansiyel incelendiğinde; Fransa’da 295.000, Almanya’da 257.000 İtalya’da 252.000, İngiltere’de 247.000, İspanya’da 212.000 ve Hollanda’da 66.000 istihdam yaratılacağı öngörülüyor.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli bölgelerinde önemli ölçüde istihdam yaratılması beklenirken, özellikle Güney ve Güneydoğu bölgelerinde 319.000 yeni iş olanağı ile önemli bir büyüme tahmin ediliyor.
  • En büyük istihdam yaratma potansiyeli, güneş enerjisi potansiyeli yüksek olan bölgelerde ve bina türlerinde büyük binalar için ısı pompalarının ve batarya depolamanın kurulumundan kaynaklanıyor.
  • Isı pompaları, solar PV ve bataryalar için en büyük istihdam payı inşaat ve kurulumdan geliyor.
  • Araştırma aynı zamanda, Schneider Electric’in bu düşük karbonlu çözümleri uygularken %60’ın üzerinde ve mevcut ofis binalarında dijital bina ve güç yönetimi çözümlerini uygularken %70’e kadar karbon emisyonu azaltımı sağlanabileceğini gösteren iki yeni bulgusunu destekliyor.

Kentsel Dönüşüm

İK Magazin

İK Magazin.com üzerinde yer alan varsayılan yöneticidir. Mail: info@ikmagazin.com

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu